SME

Niektoré ovce nepotrebujú kaderníka, nemajú vlnu

Ovce valašky majú veľmi dlhú a hrubú vlnu, od ktorej ich treba odbremeniť dvakrát ročne.

Ilustračná snímka.Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

Je príbuzná s muflónmi?

Krotké a pokojné zviera, ktoré len občas zodvihne hlavu pri pastve, aby si mohlo spokojne zabečať. Ovca domáca je známy prežúvavec.

Jej divo žijúcimi predkami sú muflón ázijský, ovca kruhorohá a ovca stepná. Ľudia si ovcu zdomácnili pred jedenástimi tisícročiami, keď zistili, na čo všetko im môže byť užitočná.

Majú všetky ovce vlnu?

Spoločným znakom oviec je zavalité telo s krátkymi nohami. Tak, ako v prípade tura domáceho, aj vzhľad ovečiek sa líši v závislosti od plemena. Dokonca nie je pravidlom, že všetky ovce majú vlnu, niektorým celé telo pokrýva len krátka srsť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z najznámejších plemien, ktoré chováme aj na Slovensku, je zošľachtená valaška. Valašky majú hlavu zvyčajne pokrytú bielou srsťou, z ktorej im svietia tmavé oči. Temeno hlavy pokrýva vlna. Samičky – bahnice – vážia približne päťdesiat kilogramov, barany sú o čosi ťažšie a na hlave majú výrazné špirálovité rohy zakrútené do strán.

Ako často potrebujú kaderníka?

Ovce valašky majú veľmi dlhú a hrubú vlnu, od ktorej ich treba odbremeniť dvakrát ročne. Strihať by sa mali na jar, pred vyhnaním na pastvu, a na jeseň, skôr, než ich bača zazimuje. Ovečky sú vtedy už čisté, vypasené a v dobrej kondícii.

Pre valašky je typická temperamentná povaha a otužilosť. Ani rýchla zmena počasia či silná fujavica ich nevyvedie z miery. Preto sú valašky najspokojnejšie v košiari pod otvoreným nebom.

SkryťVypnúť reklamu

Obľúbeným chovným plemenom je u nás aj ovca cigája, ktorá v šere vyzerá trochu ako čert. Hlavu má totiž sfarbenú dočierna, zato rohy na nej chýbajú, dokonca ani barany ich spravidla nemajú. Podobne, ako valašky, aj tieto ovce sú odolné voči nepriazni počasia.

V lete si ovečky najviac pochutia na prirodzenej pastve, stačí ich vypustiť na trávnik. Pospásajú ho lepšie ako kosačka. V zime sa potešia senu, jablkám, ale aj inému ovociu a nepohrdnú ani granulovaným krmivom. Nevyhnutnosťou na ich jedálničku je kamenná soľ, ktorá zabezpečuje zdravé trávenie.

Čo je to žinčica?

O ovečkách, ktoré majú vlnu, hovoríme, že sú trojstranne užitočné. Okrem svojho kožúška nám pravidelne dávajú mlieko a napokon aj mäso. Ovčie mlieko je veľmi tučné a v porovnaní s kravským obsahuje podstatne menej laktózy. Práve táto zložka mlieka robieva problémy alergikom.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia však majú pred čerstvým ovčím mliekom rešpekt a zvyčajne ho radšej prevárajú z obavy pred rôznymi infekciami. Pravdou je, že kvalita mlieka závisí od kondície ovečky. Tepelne neošetrené ovčie mlieko zo zdravého vemena je však pre naše telo veľmi prospešné.

Vedľajším produktom pri spracovaní ovčieho mlieka je srvátka. Jej zahrievaním vzniká nápoj, ktorý nazývame žinčica. Je trochu kyslá, vlastne je veľmi kyslá, ale o to zdravšia. Obsahuje prospešné baktérie a probiotické kultúry, ktoré zlepšujú naše trávenie aj imunitu.

Koľko mávajú jahniatok?

Ovce sa pária raz do roka, vždy na jeseň. Kotné sú približne dvadsaťdva týždňov a rodia jedno až štyri jahniatka. Počet mláďat závisí predovšetkým od plemena a veku ovce. Bahnice, ktoré sú kotné prvýkrát, mávajú zvyčajne len jedno jahňa. Mladé inštinktívne vedia, kde majú hľadať mliečko a zvyčajne sa už hodinu po narodení samy napijú.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu