SVALARD, BRATISLAVA. Nepoužíva silné šifry, ani firewally s umelou inteligenciou. I tak o tomto digitálnom archíve tvrdia, že dokáže poskytnúť dátam najvyššiu bezpečnosť na celej planéte.
Volá sa Artctic World Archive a vybudovali ho v opustených baniach na Špicbergoch. Nórska firma Piql teraz ponúka jeho kapacitu pre záujemcov. Sľubuje, že dáta bez akýchkoľvek zásahov, údržby a úprav vydržia čitateľné po dobu 1000 rokov a odolajú i takým katastrofám, akou by mohla byť prípadná jadrová vojna.
Iný druh ukladania
Archív sa nachádza hlboko pod zemou v klíme, pre ktorú je typické suché povetrie a teplota kolísajúca v rozmedzí od -5 po -10 °C. Dôležité však je, ako sú dáta uložené - nemali by byť príliš závislými na hardvérových technológiách.
Namiesto optických médií, diskových polí či páskových knižníc využíva firma nový prístup.
Dáta ukladá na filmových kotúčoch, kde majú jednoduchú grafickú podobu - podobne ako je tomu pri mikrofilmoch. Zoskupené sú v QR kódoch, z ktorých každé políčko nesie 8,8 milióna bodov.
Ide o záznamové médium s fotocitlivou vrstvou, ktoré využíva technológiu čiernobielych filmov. Zapísané dáta je potrebné vyvolať, aby sa stali trvácnymi na skladovanie.
Za úspechom stojí vlastný hardvér
Firma vyvinula na záznam a čítanie dát hardvér, ktorý pracuje s priepustnosťou 40 megabajtov za sekundu. Dáta však možno nasnímať aj inou technikou a späť dekódovať z grafickej podoby do digitálnej. A keby prišlo k technologickému kolapsu, nie je zložité údaje rekonštruovať.
"Dokážeme uložiť akýkoľvek druh dát - od obrazu, cez zvuk až po text," vysvetľuje Katerine Thomsenová zo spoločnosti Arctic World Archive. "Bez ohľadu na to, či nám firmy zašlú dáta, sprístupnia ich cez internet alebo cez akékoľvek iné úložisko, spracujeme ich našim softvérom a vytlačíme na film. Z dlhodobého pohľadu je naše riešenie oveľa dostupnejšie, ako iné technológie používané na migráciu dát".
Filmy majú podľa magazínu Digital Trends garantovanú 500-ročnú životnosť obsahu pri skladovaní pri izbovej teplote, uložením v podzemnom archíve sa ich životnosť predlžuje minimálne na dvojnásobok.
Podzemný archív na Špicbergoch pritom nie je jediným svojho druhu. Neďaleko sa napríklad nachádza genetická rastlinná banka, ktorá uchováva osivá z celého sveta.
TIP: Pozrite si odborné recenzie nielen externých diskov v našej službe Recenzie.sme.sk.