SME

Tropická rybička útočí jedom ako heroín, môžu z neho vyrobiť liek

Jed je tak účinný, že tropickú rybu začali napodobňovať aj iné druhy, aby sa vyhli predátorom.

Tropická ryba z čeľade Blenniidae má jedovaté tesáky.Tropická ryba z čeľade Blenniidae má jedovaté tesáky. (Zdroj: Bryan Fry)

Sú malé, jasne sfarbené a vyzerajú ako neškodné akváriové rybičky. Až dokým svojho nepriateľa neuhryznú.

Tropické ryby z čeľade Blenniidae majú na spodnej čeľusti dva výrazne väčšie zuby, ktoré zapadnú do dierok v ich hornej časti. Len jeden druh z tejto čeľade má však zuby drážkované a prepojené s jedovou žľazou.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa túto rybu pokúsi predátor zjesť, podľa zoológa Georgea Loseyho zažije „násilné chvenie hlavy“ a zovretie čeľustí povolí, pričom napadnutá ryba pokojne odpláva, píše New York Times.

SkryťVypnúť reklamu

Heroín aj morfium

Tropické ryby, žijúce najmä na koralových útesoch v Austrálii a v Indickom oceáne, totiž do svojich nepriateľov vypustia jed, ktorý nespôsobuje bolesť ale uvoľnenie.

Mix s opioidnými bielkovinami, ktorý vedci prirovnávajú k heroínu či morfiu, tak predátora spomalí a zmätie.

Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Current Biology rybky navyše na rozdiel od väčšiny jedovatých rýb nevstrekujú jed cez plutvy, ale priamo uhryznutím. Ryby navyše svoj jed využívajú len pri obrane.

Nové lieky proti bolesti?

Táto technika je podľa autorov štúdie tak úspešná, že sa ju snažia napodobňovať aj iné ryby, ktoré sa na jedovaté rybky podobajú, no nemajú žiaden jed.

„Ostatné ryby ich napodobňujú, aby získali výhodu toho, že väčšie ryby sa im pre ich jedovatosť vyhýbajú,“ hovorí pre server Live Science spoluautor štúdie Bryan Fry, biochemik a molekulárny biológ z Austrálskej akadémie vied.

SkryťVypnúť reklamu

Analýza ukázala v jede tri toxíny: enzým, molekulu využívanú v neuronálnej signalizácii a opioid, ktorý patrí do tej istej triedy ako heroín či niektoré lieky proti bolesti na predpis. Jed spôsobí náhly pokles tlaku krvi, čo môže predátora omráčiť.

Fry preto dúfa, že ďalšia štúdia zloženia jedu môže vedcom v budúcnosti pomôcť vo vývoji alternatívnych liekov proti bolesti.

DOI: http://dx.doi.org/10.1016/j.cub.2017.02.067

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu