SME

Hackeri sa môžu do múdreho televízora dostať aj cez anténu

Nový druh útoku môže vykonať ktokoľvek. Stačí anténa za 150 dolárov a nakazená stránka.

(Zdroj: Ilustračné/samsung)

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Hackeri nemusia použiť internet, ak chcú získať prístup k vášmu múdremu televízoru. Postačí iba, aby pirátskym vysielačom zaradili do DVB-T signálu príkaz pre otvorenie infikovanej stránky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na slabiny televízorov firmy Samsung upozornili bezpečnostní analytici spoločnosti Oneconsult. Odbornej verejnosti predviedli naživo scenár útoku, pri ktorom infiltrovali do televízora škodlivý kód, ktorý v ňom zostáva i po obnove továrenských nastavení.

Stratégia spočíva vo vysielaní DVB-T signálu z prenosného zariadenia, ktoré nemusí stáť viac ako 150 dolárov. Stačí prejsť všetky multiplexy na ktorých prebieha vysielanie a ak v domácnosti beží televízor, spracuje tie dáta, ktoré prichádzajú zo silnejšieho zdroja.

SkryťVypnúť reklamu

Zraniteľnosť spočíva v HbbTV inštrukciách, ktoré umožňujú na pozadí otvoriť ľubovoľnú internetovú stránku v prehliadači bez toho, aby sa prerušilo zobrazenie sledovaného kanála. Ak sa na stránke nachádza škodlivý kód, ktorý dokáže prekonať zraniteľnosti prehliadača, kód sa v zariadení spustí.

Znamená to, že používateľ nemusí siahnuť na diaľkový ovládač, nemusí používať smart funkcie televízora a nemusí pri televízore ani sedieť. Útok môže vyzerať ako chvíľkový výpadok obrazu, alebo sa môže zobrazovať náhradný obsah za živé vysielanie. Ak tvorí televízor iba kulisu pri inej práci, nie je šanca aby používateľ čosi spozoroval.

Analytici podľa magazínu Gizmodo predviedli proces v praxi a upozorňujú na to, že s výkonnejším hardvérom je možné uskutočniť útok na väčšie vzdialenosti. Inšpirovali sa nedávnymi dokumentmi zo zákulisia CIA, ktoré dokumentujú vektory útokov cez USB rozhranie a internet.

SkryťVypnúť reklamu

Výrobcovia spotrebnej elektroniky dlhodobo podceňujú bezpečnosť svojich systémov. Na rozdiel od technologických spoločností, nie sú pod intenzívnym drobnohľadom a na odhalené chyby reagujú pomalšie. Odhaduje sa, že až 90 percent múdrych televízorov v domácnostiach spotrebiteľov je nejakým spôsobom zraniteľných.

Múdre televízory možno použiť na odpočúvanie domácnosti a sledovanie spotrebiteľských návykov. Ak ich ľudia používajú na surfovanie a prístup k sociálnym sieťam, vyzradiť môžu ich digitálne identity. Najväčším zásahom do súkromia však môžu byť pripojené či zabudované kamery, ktoré slúžia na videohovory.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu