STANFORD, RATISLAVA. Je to technológia, vďaka ktorej možno vyhodnocovať obrovské archívy videozáznamov. Ak vás zaujíma, koľko času dostal ktorý politik na televíznej obrazovke, stačí ak do nového systému Matroid pripravíte filter s podobizňou jeho tváre.
Práve tak začínal projekt akademikov Stanfordskej univerzity, ktorý sa postupne uplatnil pri vyhľadávaní akýchkoľvek objektov. Ak mesto zaujíma, koľko ľudí denne vychádza z plastovými téglikmi hranolčekov z bistra, stačí ak umiestni na ulicu tabuľu a nadefinuje filter. Výsledkom sú dáta, ktoré pomôžu nielen správne nastaviť kapacitu kontajnerov na smeti, ale aj udať im najvhodnejší režim vysýpania.
Akademici sa nespoliehajú na umelú inteligenciu a samoučiace sa algoritmy v ich surovej podobe. Vyvíjajú k nim nástroje, prostredníctvom ktorých je možné jednoducho definovať vyhľadávané objekty. Môžu to byť produkty, firemné logá, ale napríklad aj pozície ľudí v ich vzťahu k predmetom.
Algoritmy sa podľa denníka Guardian dokážu prehrabať televíznym vysielaním aby spravili prehľadné výstupy, pracujú však offline aj s archívom záznamov z bezpečnostných kamier. V tejto chvíli vývojári intenzívne komunikujú s výrobcami, aby na mieru doladili technológiu pre dohľadové centrá.
Ak kamera zachytí v dave človeka so zbraňou v ruke, okamžite môže vydať upozornenie, že sa tak stalo. Cieľom technológie je prelúskať sa obrovským objemom obrazových dát, ktoré by ľudia dokázali iba s ťažkosťami a veľmi zdĺhavo spracovať.