SME

Päť máp, ktoré zmenia vaše vnímanie sveta

Mapa, kde je navrchu juh je rovnako správna, ako tradičná mapa so severom.

Petersova projekcia.Petersova projekcia. (Zdroj: WIKIMEDIA/CC)

Verejné školy v meste Boston ako v prvé v USA nedávno ohlásili, že začnú používať mapy založené na Petersovej projekcii. Prečo? Pretože Petersova projekcia presne ukazuje relatívne veľkosti jednotlivých krajín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Aj keď skresľuje tvary krajín, tento spôsob kreslenia mapy sveta nezveličuje veľkosť rozvinutých krajín v Európe a Severnej Amerike a nezmenšuje veľkosť menej rozvinutých krajín v Ázii, Afrike a Južnej Amerike.

Častejšie používaná Mercatorova projekcia naopak zveličuje veľkosť Zeme v okolí pólov and zmenšuje veľkosť v okolí rovníka. Rozvinutý globálny sever sa tak zdá byť väčší, ako v skutočnosti je, a rovníkové regióny, ktoré zvyknú byť menej rozvinuté, pôsobia menšie.

SkryťVypnúť reklamu

Problému nepomáha ani fakt, že prvé mapy založené na Mercatorovej projekcii vyrobili európski kolonialisti.

Politický problém

Prečo problém vzniká? Jednoducho, svet je okrúhly a mapa plochá. Predstavte si, že kreslíte mapu sveta na pomaranč, ošúpete ho a kôru skúsite vyrovnať. Samozrejme by sa roztrhla. Ale predstavte si, že ju dokážete natiahnuť. Mapa nakreslená na jej povrchu by sa skreslila.

Takto vzniknuté skreslenia sú obrovské a rôzne projekcie skresľujú mapy odlišným spôsobom. Mercatorova projekcia znázorňuje Grónsko väčšie ako Afriku.

V skutočnosti je ale Afrika 14-krát väčšia ako Grónsko. Mapa tak mení spôsob, akým vnímate veľkosť – a podľa niektorých ľudí aj spôsob, akým vnímate dôležitosť – jednotlivých častí sveta. Takže nejde len o dilemu kartografa ale aj politický problém.

SkryťVypnúť reklamu

Renesančný kartograf Gerardus Mercator sa snažil zachovať tvary krajín, aby sa mohli mapy používať na presný výpočet kurzu. Precízny kurz je veľmi dôležitý, ak ste moreplavec v 16. storočí.

Ale ak chcete lepšiu predstavu o relatívnych veľkostiach svetových pevnín, potrebujete mapu, ktorá skresľuje tvar ale zachováva plochu ako Petersova projekcia.

Rozdiel medzi Petersovou a Mercatorovou projekciou ukazuje význam, ktorý môže mať zmena spôsobu kreslenia mapy. Nasledujúce štyri štýly máp majú tiež svoje vlastné politické dôsledky.

Juhom nahor

Sever je hore, však? Iba kvôli zvyklosti. Neexistuje vedecký dôvod, prečo by sever mal byť hore. Rovnako by sme mohli mať mapu, kde je na vrchu východ, západ, alebo akýkoľvek svetový smer.

Zámerné otočenie typického nákresu mapy sveta má podobný politický účinok ako Petersova projekcia – dáva viac rozvíjajúcich sa krajín vo všeobecne chudobnejšej južnej pologuli na vrch mapy, čím získavajú väčší význam.

SkryťVypnúť reklamu

Ale niektoré z prvých máp sveta mali juh na vrchu ako samozrejmosť. Napríklad arabský geograf Muhammad al-Idrisi nakreslil v roku 1154 mapu Európy, Ázie a severnej Afriky s juhom na vrchu pre svoju knihu Tabula Rogeriana. Arabský polostrov je v strede mapy a ukazuje smerom nahor, namiesto tradičného smerovania dole.

Zameranie na Pacifik

Ďalším zaužívaným zvykom svetových máp je vycentrovanie na nultý poludník. Ide však o vedeckú arbitrárnosť, odvodenú od polohy Kráľovského observatória v londýnskom Greenwichi. Výsledkom je, že Európa a Afrika sú stredobodom konvenčnej mapy sveta – celkom koloniálna perspektíva.

Známa mapa so stredom na nultom poludníka má svoje okraje v strede Tichého oceána, aby nebol žiaden kontinent rozdelený na dve časti. Ale mapy so stredom v Tichom oceáne tiež fungujú, pretože okraje mapy pretínajú stred Atlantického oceána.

SkryťVypnúť reklamu

V takomto prípade má východná Ázia výraznejšiu polohu a Európa je odtlačená na okraj. Väčšina Oceánie a Ázie používa mapy vycentrované na Pacifik. (Existujú aj mapy so stredom na Ameriku, ale ich nešťastným dôsledkom je rozdelenie Ázia na dve strany mapy.)

Naše vnímanie sveta so stredom na nultom poludníku formuje naše označenia pre jednotlivé regióny. „Ďaleký východ“ napríklad naznačuje veľkú vzdialenosť od Greenwichu. Vidieť Európu na ľavo a Ameriku na pravo môže pôsobiť proti intuitívne, ale je to rovnako správne ako akýkoľvek iný rozdeľovací bod. Svet je koniec koncov okrúhly.

Azimutálna polárna projekcia

Všetky doterajšie projekcie dávajú do stredu mapy jeden kontinent, čím ho významovo vyvyšujú nad ostatné. Alternatívou je umiestniť do stredu severný pól. Pozerať sa na svet z polárnej perspektívy je zvláštne mätúce.

SkryťVypnúť reklamu

Spodná pologuľa by mala byť pre zakrivenie zemegule skrytá, pretože sa môžete pozerať iba na jednu polovicu gule.

Ale pri azimutálnej polárnej projekcii zo severu sa južná poloha dostáva do obrazu a dôsledkom je natiahnutie Antarktídy okolo okraja kruhovej mapy.

Zvýrazňuje to nevýhodu tejto projekcie, ktorá skresľuje aj plochu aj tvar pevniny, ale zachováva presné vzdialenosti od severného pólu na všetky smery, pričom tie vzdialenejšie od stredu sa zväčšujú pozdĺž osi východ – západ.

Azimutálna polárna projekcia je znázornená na vlajke Organizácie spojených národov. Na pôvodnej vlajke z roku 1945 (90 stupňová západná zemepisná dĺžka smerovala hore) bola výrazná Severná Amerika.

O rok neskôr sa mapa na vlajke zmenila, aby bola viac neutrálna, a nahor smerovala medzinárodná dátumová hranica (180 stupňov na východ, v strede Tichého oceána). Mapa končí pri 60 stupňoch južnej šírky, takže sa Antarktída na mapu nezmestí.

SkryťVypnúť reklamu

Kartogramy

Ďalší spôsob znázorňovania sveta je zobraziť veľkosť krajín úmerne ku kľúčovým záujmovým indikátorom dnešných zemepiscov – napríklad obyvateľstvo, životné prostredie či rozvinutosť.

Mape svetového hrubého domáceho produktu (HDP) predvídateľne dominuje Severná Amerika a Európa, pričom Afrika takmer zmizne. Populačný kartogram dáva väčší význam Indii a Číne a Indonéziu robí väčšou ako je Austrália.

Možno ešte viac prekvapujúca je mapa volebnej účasti, kde sú rozvíjajúce sa ekonomiky väčšie – a Severná Amerika menšia – ako by veľa ľudí predpokladalo.

Dnes musíme byť schopní vidieť svet z rôznych perspektív viac ako kedykoľvek predtým. Žiaden uhol pohľadu nie je správnejší ako hociktorý iný – je iba rozdielny.

Autor je vedúci fakulty geografie na Univerzite v Portsmouthe.

SkryťVypnúť reklamu

Článok pôvodne vyšiel na webe The Conversation, originál si môžete prečítať na tomto odkaze.

Autor: Donald Houston/The Conversation

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu