SME

Vedci nevedia, prečo polárna žiara spôsobuje výpadky navigácie

Navigačné signály majú počas polárnej žiary výpadky z neznámych dôvodov.

Južná polárna žiara nad oceánom pri západnej Austrálii.Južná polárna žiara nad oceánom pri západnej Austrálii. (Zdroj: FOTO - NASA)

BRATISLAVA. Polárna žiara patrí k najkrajším prírodným úkazom, za ktorým sú ľudia ochotní cestovať stovky kilometrov. Farebné svetlá na oblohe ale môžu cestu aj skomplikovať, pretože z neznámeho dôvodu rušia navigačné systémy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci si doteraz mysleli, že výpadky navigačných signálov spôsobuje turbulencia v polárnej žiare. Nový výskum tímu z Bathskej univerzity však naznačuje, že výpadky spôsobuje iný, zatiaľ neznámy mechanizmus.

Výsledky, ktoré zverejnili v žurnále Journal of Geophysical Research, majú pomôcť zlepšovať presnosť navigačných systémov.

SkryťVypnúť reklamu

Výkyvy a výpadky

Polárna žiara vzniká počas slnečných búrok, keď na zem dopadajú elektricky nabité čiastočky, ktoré reagujú s čiastočkami v časti našej atmosféry zvanej ionosféra.

Ionosféra je obal ionizovaného plynu (plazmy), ktorý navigačné systémy ako GPS či európske Galileo využívajú pri prenose signálu z vesmíru na zem a pri určovaní polohy.

Počas polárnej žiary však môžu nastať výpadky navigácie a komunikácie medzi zariadením na zemi a flotilou družíc na obežnej dráhe. Vedci až doteraz za príčinu považovali silné slnečné búrky, ktoré podľa webu Science Alert narúšajú rovnováhu plazmy v ionosfére.

Výsledky novej štúdie však ukázali, že takéto turbulencie počas polárnej žiary neexistujú.

Prečítajte si tiež: Únia spúšťa vlastné GPS. Päť vecí, ktoré potrebujete vedieť Čítajte 

Vážna potreba spoľahlivosti

Na výskume v nórskom meste Tromsø spolupracovali dve skupiny, ktoré chceli zistiť, ako polárna žiara vplýva na navigačné signály. Jedna pozorovala a analyzovala polárnu žiaru, druhá sledovala správanie GPS signálov.

SkryťVypnúť reklamu

Zistili, že výpadky v GPS sa objavovali aj v čase, keď nepozorovali žiadne výkyvy v ionosfére. Autori výskumu preto tvrdia, že výpadky spôsobuje takzvaný nový mechanizmus nestability, ktorý sa deje v ionosfére počas polárnej žiary.

Aj keď vedci zatiaľ nepoznajú presnú príčinu, dúfajú, že nové poznatky prispejú k vzniku nových, odolnejších a bezpečnejších navigačných technológii, ktoré sa budú dať využiť pri mobilnej komunikácii či samojazdiacich autách.

„S plánovaným zavedením 5G siete a samojazdiacich áut závislých od navigačných systémov je potreba presného a spoľahlivého satelitného navigačného systému všade na svete ešte dôležitejšia ako doteraz,“ vysvetľuje v tlačovej správe univerzity vedúci výskumu Biagio Forte.

„Prípadný dosah nepresných navigačných signálov môže byť vážny. Výpadky v mobiloch pravdepodobne životy neohrozia, ale nespoľahlivé navigačné systémy v samojazdiacich autách alebo doručovacích dronoch môžu spôsobiť vážne škody ľuďom aj životnému prostrediu.“

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1002/2016JA023271

GPS a navigácia

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu