SME

Klíma mení Arabské more na páchnucu maľbu

Premnožené riasy ohrozujú Ománsky ekosystém, rybársky priemysel aj turizmus.

Špirály zelených rias na ománskej pláži Bandar al Džissáh, (Zdroj: SITA/AP)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

BANDAR AL-ROWDHA, BRATISLAVA. Keď sa rozmnožia riasy, dokážu zmeniť farby celej vodnej plochy. Na Floride sú červené, na severe Atlantického oceánu biele ako krieda, v Pugetovom zálive v štáte Washington oranžové a Taiwanci ich prezývajú "modré slzy."

Ománsky záliv v Arabskom mori mení dvakrát ročne svoju farbu na zelenú, tiež za to môžu riasy. Pred tridsiatimi rokmi žili roje mikroskopických organizmov pod vodnou plochou, dnes tvoria obrie útvary, ktoré možno vidieť aj z obežnej dráhy Zeme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Za tento jav môžu podľa vedcov klimatické zmeny, píše tlačová agentúra AP.

Zmena za jednu noc

Celosvetovo vyššie teploty neroztápajú ľad iba na póloch, ľadová pokrývka ubúda aj v Himalájach. Ľad tak nemôže odrážať slnečné žiarenie, čo spôsobuje ešte vyššie teploty na juhu Ázie a posilňuje monzúny v Indickom oceáne.

Keď sa tento front dostane nad Arabské more, rozvíri a vynesie na povrch na kyslík chudobnú vodu s množstvom živín, na ktorých sa živia riasy zvané noctiluca scintillans.

Premnoženým riasam sa v nových klimatických podmienkach darí až tak dobre, že vytláčajú z prirodzeného prostredia zooplanktón, narúšajú celý potravinový reťazec a ohrozujú morský život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Normálne sa takéto veci dejú pomaly, zvyčajne hovoríme o desiatkach až stovkách rokov. Tu sa to deje cez noc. Zmena sa deje priamo pred našimi očami," hovorí pre AP biochemik Joaquim Goes al-Hašmi.

Páchnuci Van Gogh

Riasy dokážu paralyzovať ryby, upchať ich žiabre a pohltiť toľko kyslíku, až sa ryby nakoniec udusia. Na otravu toxínmi z rias v Atlantickom a Tichom oceáne pravidelne umierajú veľryby, morské korytnačky, delfíny aj lamantíny.

Rozmnožené riasy ohrozujú aj hospodárstvo v Ománe, ktorý v miestnych vodách loví ryby už celé stáročia.Hustá riasová pokrývka tiež bráni potápačom opravovať podmorské plynové rozvody. Riasy tiež môžu upchať potrubia, ktoré v Ománe používajú na odsoľovanie a tvorbu 90 percent miestnej pitnej vody.

Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) monitoruje riasy pomocou satelitov a plávajúcich robotov. Vďaka satelitným snímkam vedia vedci spojiť premnožené riasy s vyššími hodnotami znečistenia vo vode aj vo vzduchu.

"Vyzerajú ako Van Goghove maľby. Absolútna krása," povedala pre tlačovú agentúru AP Paula Botempiová z NASA o chlorofylových špirálach, ktoré sa ukazujú na satelitných snímkach. Zblízka už riasy také pekné nie sú. "Strašne smrdia a vyzerajú zle," dodáva Botempiová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu