BRATISLAVA. Život na Zemi mohol vzniknúť rýchlo. Miliardy rokov však na planéte vládli jednoduché mikroskopické organizmy zložené z jedinej bunky. Keď sa začali šíriť komplikovanejšie viacbunkové organizmy, hovoríme už o dobe viditeľného života.
Nový výskum Švédskeho múzea prírodnej histórie naznačuje, že toto obdobie sa začalo o 400 miliónov rokov skôr, ako sa dosiaľ predpokladalo. V štúdii v magazíne PLOS Biology vedci opisujú najstaršie známe fosílie rastlín. Pozostatky pripomínajú červené riasy a môžu mať až 1,6 miliardy rokov.
"Pri takýchto starých materiáloch si nemôžete byť stopercentne istí, pretože v nich nezostalo žiadne DNA," pripúšťa v tlačovej správe múzea spoluautor výskumu Stefan Bengston. "Ale vlastnosti celkom dobre sedia na morfológiu a štruktúru červených rias."

Fosílie vedci objavili v horninách z oblasti Chitrakoot v strednej Indii. Najskôr si všimli štruktúry zvané stromatolity, ktoré vytvorili kyanobaktérie. Pri ďalšom výskume doktorandka Therese Sallste narazila aj na zložitejšie bunkové štruktúry, ktoré sú typické pre červené riasy.
Výskumníkom sa pomocou tomografovej mikroskopie podarilo identifikovať krvné doštičky, ktoré považujú za časť chloroplastov - bunkových organel, v ktorých prebieha fotosyntéza.
"Strom života by sa mal rekalibrovať," hodnotí preto Bengston význam výskumu pre časopis New Scientist.