
BUENOS AIRES, BRATISLAVA. Pri normálnom svetle má rosnička z Južnej Ameriky takmer obyčajné nevýrazné farby zelených, žltých a červených odtieňov. Stačilo, aby vedci stlmili svetlo a zapli ultrafialové osvetlenie a koža žaby Hypsiboas punctatus začala žiariť jasnou modrou a zelenou.
Je prvou žabou a vôbec prvým obojživelníkom, u ktorého objavili túto prirodzenú schopnosť svetielkovania. Svoj objav uverejnili vo vedeckom časopise PNAS.
Fluorescencia je schopnosť vstrebávať svetlo v krátkych vlnových dĺžkach a vyžarovať ho späť v dlhých vlnových dĺžkach. U suchozemských živočíchov je pomerne zriedkavá. Majú ju však niektoré papagáje, morské korytnačky a mnoho druhov rýb.
"Ide o iný druh fluorescencie, než ktorú poznáme u niektorých stavovcov. Tí k tomu obvykle využívajú fluorescenčný proteín," uviedla María Lagoriová z univerzity v Buenos Aires a spoluautorka objavu. Táto rosnička používa kombináciu látok z lymfatických a kožných žliaz.
Vedci zatiaľ nevedia presne, na čo rosnička tento jav využíva. "Je možné, že to hrá nejakú úlohu v komunikácii," hovorí pre magazín New Scientist David Blackburn z Floridskej univerzity. tento jav zrejme nebude ojedinelý len u danej rosničky, na svete je totiž päť tisíc známych druhov žiab.
"Len málo ľudí hľadalo túto schopnosť u žiab. Možno by sme sa mali pozrieť na každý druh, ktorý chytíme a skúsiť zistiť, či fluoreskuje," dodáva Blackburn.