SME

Do Fukušimy sa môžu vrátiť ľudia, oblasť je bezpečná a bez ožiarenia

Dávky žiarenia vo vzdialenejších oblastiach od miesta havárie, sú nižšie ako ročne prijateľné hodnoty.

Na archívnej snímke z 13. marca 2011 kontrolujú vystavenie žiareniu u obyvateľov mesta Korijama v prefektúreFukušima.Na archívnej snímke z 13. marca 2011 kontrolujú vystavenie žiareniu u obyvateľov mesta Korijama v prefektúreFukušima. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Ľudia sa začínajú vracať do Fukušimy. Tisíce ľudí sa po šiestich rokoch vracajú na miesto, na ktorom došlo k jednej z najväčších jadrových havárií na celom svete. Pre nehodu, zemetrasenie a cunami vtedy museli z regiónu Tóhoko evakuovať 470-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes je už oblasť bezpečná, naznačuje nová štúdia vo vedeckom časopise Journal of Radiological Protection. Výskumníci zistili, že budúci obyvatelia niektorých oblastí už nemusia mať strach z vysokých dávok žiarenia.

Extrémne malé dávky

Do prefektúry Fukušima majú ku koncu marca pozvať približne 52-tisíc predtým evakuovaných obyvateľov. Aby vedci dokázali, že miesto je vhodné na život, rozhodli sa urobiť merania v meste Date vzdialenom 60 kilometrov od miesta havárie. Obec neevakuovali a vedci tak mohli merať radiáciu v prostredí aj celkové dávky žiarenia, ktoré zasiahli obyvateľov.

SkryťVypnúť reklamu

Hodnoty radiácie v tejto oblasti klesli medzi rokmi 2011 až 2013 až o 60 percent. Podľa odhadov na ďalších 70 rokov vedci zistili, že celoživotná dávka žiarenia v zóne A, teda v najviac kontaminovanej časti mesta, je 18 milisievertov.

Takáto dávka je podľa štandardov Medzinárodnej komisie pre rádiologickú ochranu extrémne malá. Je prijateľné ak ročne dostane človek dávku medzi 1 až 20 milisievertami. Najvyššia dávka je určená pre pracovníkov jadrových elektrární. Limit ožiarenia pre obyvateľov Slovenska je jeden milisievert za rok.

Prirodzená dekontaminácia

V októbri 2012 začali v meste Date dekontaminačné práce. Robotníci odstraňovali vrchné vrstvy pôdy a umývali strechy, na hodnoty radiácie to však nemalo veľký vplyv. Ukázali to merania od 425 obyvateľov Zóny A.

SkryťVypnúť reklamu

„Čo sa týka obyvateľstva, nevideli sme veľký pokles v individuálnych dávkach,“ povedal pre magazín Science jeden z autorov štúdie Rjugo Hajano z univerzity v Tokiu. Autori však nehovoria, že dekontaminačné práce neboli efektívne. Poklesu radiácie v oblasti podľa nich najviac pomohol prirodzený rozpad rádioaktívneho cézia a sneh a dážď, ktoré ho zmývali.

Výsledky nie sú dobrou správou len obyvateľov japonského Date a budúcich obyvateľov ostatných častí prefektúry Fukušima. „Ak niekedy dôjde k inej nehode - a dúfajme, že nedôjde – naša práca môže byť užitočná pri odhadoch dávok celkového žiarenia aj pr plánovaní dekontaminácie,“ dodáva druhý autor štúdie Makoto Mijazaki z Lekárskej univerzity vo Fukushime.

arXiv:1701.02035

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
Ilustračná fotografia.

Išlo o rituál kosmesis.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu