SME

Vakcína na ebolu môže zachrániť gorily, ale nemôžu ju použiť

Výsledkom posledného medicínskeho výskumu na šimpanzoch v USA je vakcína na ebolu.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

BRATISLAVA. Epidémie eboly často vypuknú po tom, ako sa človek dostane do kontaktu s nakazeným netopierom či mŕtvym šimpanzom. Práve pre primáty je vírus rovnakou hrozbou ako pre ľudí. Za posledných 30 rokov zomrela na náseldky eboly až tretina všetkých goríl vo voľnej prírode.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vedci z Cambridgeskej univerzity tvrdia, že vytvorili účinnú vakcínu, ktorá by mohla primáty (a nepriamo aj ľudí) pred vírusom ochrániť. Praktickému využitiu výskumu, ktorý zverejnili v žurnále Scientific Reports, ale bránia legálne a etické prekážky.

SkryťVypnúť reklamu

Morálny záväzok

Ochranári už v minulosti skúšali ohrozené primáty zaočkovať pomocou injekčných šípok, no táto metóda nemá pri plachých zvieratách z tropických pralesov dobré výsledky.

Vedci sa preto rozhodli vyskúšať ústne podávanú vakcínu, ktorá napríklad v Európe pomohla výrazne znížiť výskyt besnoty u líšok. Zmiešali vakcínu na ebolu filorab1 s neaktívnym vírusom besnoty, aby sa liek rýchlejšie dostal do krvi. Ústnu vakcínu podali vedci šiestim šimpanzom a štyrom ju vpichli.

Počas 28 dní pozorovania mali všetky šimpanzy v krvi výrazný nárast protilátok, čo naznačovalo, že si proti ebole vytvorili imunitu.

Vedci zároveň nepozorovali žiadne závažné vedľajšie účinky. Namerané hladiny stresu vrátane dvojpercentného poklesu hmotnosti by sa dali prirovnať k stresu vysokoškolákov, ktorí čakajú na skúšku.

SkryťVypnúť reklamu

"Teraz keď sme ukázali, že ide o bezpečnú vakcínu, máme morálny záväzok ju použiť. Choroba je pre gorily veľkou hrozbou. Očkujeme naše deti, dobytok, domáce zvieratá - prečo neočkujeme aj našich najbližších príbunzných?" pýta sa na webe BBC vedúci výskumu Peter Walsh.

Hrozná irónia

Nová vakcína sa pravdepodobne do klinickej praxi nedostane. Výskum museli po 28 dňoch ukončiť kvôli novému zákonu, ktorý zakazuje biomedicínsky výskum na šimpanzoch.

Vedci tak nestihli zaočkované šimpanzy vystaviť vírusu Ebola a potvrdiť, že vakcína funguje. Správcovia afrických parkov takúto vakcínu podľa webu Gizmodo nechcú dávať ohrozeným primátom, kým sa poriadne nevyskúša na primátoch v zajatí. Vedci tak nové pravidlá považujú za "hroznú iróniu".

SkryťVypnúť reklamu

"Toto môže byť posledná skúška vakcíny na šimpanzoch v zajatí. Ide o zásadnú prekážku našej snahy ochrániť našich najbližších príbuzných od patogénov, ktoré ich čoraz viac posúvajú k záhube," vysvetľuje Walsh v tlačovej správe univerzity.

doi:10.1038/srep43339

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu