SME

Wikileaks dá technologickým firmám špehovacie nástroje CIA

Wikileaks odhalia ďalšie detaily, aby firmy lepšie ochránili svojich zákazníkov.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Únik údajov o špehovacích nástrojoch CIA doposiaľ odhalil tisíce utajených dokumentov, z ktorých bolo možné vyčítať zraniteľnosti a fragmenty kódu na ich zneužitie.

Organizácia WikiLeaks, ktorá dokumenty tento týždeň uverejnila, teraz oslovila technologické spoločnosti s ponukou, že im sprístupní podrobnú dokumentáciu nástrojov CIA, ktorá im môže pomôcť v zabezpečovaní svojich technológií.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Firmy by sa tak mohli dozvedieť viac detailov, vďaka ktorým budú môcť do budúcnosti vylepšiť stratégie, ktoré bdejú nad súkromím používateľov. WikiLeaks podľa BBC oslovili Google, Apple, Microsoft, Samsung a Huawei - spoločnosti, ktoré sa v dokumentoch najčastejšie spomínali.

SkryťVypnúť reklamu

Firmy pre udržanie svojho dobrého mena v posledných dňoch avizovali, že uskutočnili analýzu zverejnených dokumentov a väčšinu zraniteľností, ktoré sú v nich opísané už vyriešili záplatami a aktualizáciami.

Nie je však vylúčené, že nové, pripravované dokumenty odhalia nielen ďalšie stratégie, ale aj cestičky ktorými sa CIA dostáva k informáciám, ktoré sú kľúčové pre vývoj špehovacích nástrojov.

Bezpečnostní analytici firmy Rand, ktorí uskutočnili analýzu 200 kľúčových bezpečnostných chýb prišli na to, že mnohé z nich zostávajú neodhalené či neopravené i po celé desaťročie. Vládne agentúry a hackeri ich tak vo svojich obozretných aktivitách môžu nepovšimnute používať po dlhý čas.

Štatistiky ukázali, že štvrtina chýb zostáva v systémoch po dobu takmer desiatich rokov, ďalšia štvrtina má životnosť približne jeden a pol roka. Technologickým firmám po zverejnení chyby v odborných kruhoch trvá približne 22 dní, kým ju odstránia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu