SME

Zvieratá okolo nás: Nafúknutá ropucha odstrašuje užovky

Známy je prípad, keď sa ropucha bradavičnatá v domácom chove dočkala tridsiatych šiestych narodenín.

Ropucha bradavičnatá.Ropucha bradavičnatá. (Zdroj: TASR)

Na prvý pohľad vyzerá trochu odpudivo. Vlastnej aj na druhý a tretí. Ropucha bradavičnatá dostala nelichotivé meno práve podľa svojho vzhľadu, celé telo má totiž pokryté výraznými bradavicami. O čosi vľúdnejším je potom jej latinský názov, ktorý sa dá ľahko zapamätať – bufo bufo.

Ropucha je robustný obojživelník s krátkymi končatinami, takže na súši sa pohybuje len veľmi nemotorne. Je však o poznanie lepším plavcom. Na okrúhlej hlave sa jej vynímajú vystúpené oči s vodorovnými zreničkami. Sfarbená je najčastejšie do sivej či olivovozelenej, bruško má sivé alebo krémovohnedé.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukladá sa na zimný spánok?

Aktívna je od marca do októbra, najmä na jar ju možno zahliadnuť vo vode alebo v jej tesnej blízkosti. Keď sa na jeseň ochladí, žaba zmení svoje stanovište. V lesnom poraste si do zeminy vyhĺbi jamku a uloží sa do nej na zimný spánok.

Niekedy sa ropuchám nechce hrabať v hline, a tak zimujú pod kameňmi či dokonca v pivniciach rodinných domov. V tejto fáze pôsobia ako primrznuté, vôbec sa nehýbu a prežívajú iba vďaka tukovým zásobám, na ktorých od jari usilovne pracovali.

Chráni si oči?

Počas zimného spánku si ropucha musí chrániť oči, aby jej úplne nevyschli. Ochrannú úlohu plnia viečka, pričom buľvy si ropucha zvlhčuje za pomoci slzných žliaz. "Slzy“ jej teda zachraňujú zrak.

Keď sa začiatkom marca konečne oteplí, ropuchy sa na svojich krátkych nohách okamžite terigajú k rybníku. Po nekonečných mesiacoch v tme im už chýba voda, bez ktorej by dlhodobo neprežili.

SkryťVypnúť reklamu

Kto je väčší?

Samica je dvojnásobne väčšia ako samček. V marci sa ropuchám začína obdobie párenia, rituál, ktorý nepôsobí vtipne len kvôli veľkostnému rozdielu medzi samcom a samičkou.

Samce sa po potenciálnych partnerkách začínajú obzerať už na súši.A keby sa len obzerali. Najčastejšie samičkám rovno naskáču na chrbát a pevne svoje vyvolené oblápajú, aby ich samičky zo seba nemohli striasť. Nezriedka sa o jednu ropuchu vo vode bijú aj traja samci, odtláčajú sa v snahe zhodiť ostatných sokov a mať chrbát nádejnej partnerky celý pre seba.

Ako kladú vajíčka?

Ropuchy sa nepária v pravom zmysle slova, prebieha u nich totiž vonkajšie oplodnenie. Samica začne vypúšťať vajíčka a samček, stále sediac na jej chrbte, ich oplodňuje.

Ropuchy kladú vajíčka v akejsi šnúrke, ktorá vyzerá ako retiazka a často meria až desať metrov.

SkryťVypnúť reklamu

Retiazky s vajíčkami sa po oplodnení obalia ochranným povlakom. Po desiatich dňoch sa z nich vyliahnu tisíce lariev - žubrienok.

Po ich premene na dospelé jedince, ktorú nazývame metamorfóza, vodu opúšťa obrovské množstvo asi centimeter veľkých tmavých žabiek.

Môže sa dožiť tridsiatky?

Ropucha sa vo voľnej prírode dožíva štyri až deväť rokov, no ak sa o ňu vzorne stará chovateľ, v teráriu si môže požiť oveľa dlhšie.

Známy je prípad, keď sa ropucha v domácom chove dočkala tridsiatych šiestych narodenín. Je veľmi odolná, bez problémov prežije aj dlhodobú hladovku. Bezdôvodne si však potravu – drobný hmyz a larvy –, odopierať nebude.

Keď sa cíti ohrozená, poriadne sa nafúkne a niekoľkonásobne zväčší. Tento obranný mechanizmus je však v súboji s užovkou takmer zbytočný. Hladný had je totiž vytrvalý, ropucha sa napokon poddá a užovka ju zožerie.

SkryťVypnúť reklamu

Na ropuchu bradavičnatú môžeme natrafiť takmer všade. Rozšírená je od nížin až po horské oblasti. Život vo vysokohorských podmienkach nie je pre ropuchy náročný kvôli klíme. Problém je v nedostatku vodných nádrží a jazier, kde by sa ropušie populácie mohli zdržiavať.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu