BRATISLAVA. Šváby majú vo vede povesť konzervatívnych bytostí. Neznamená to, že presadzujú tradičné hodnoty, ale že sú evolučne nemenné, pretože sa nikdy nepotrebovali pod tlakom prostredia vyvíjať.
Domnienku vyvracia šváb Helmablatta louisrothi , ktorého slovenskí vedci objavili v lávovej jaskyni Tan-Phu vo Vietname. "Morfologicky ide o zrejme najbizarnejšieho švába a myslíme si, že aj vôbec najbizarnejším zvieraťom, ktoré bolo kedy objavené," tvrdí v tlačovej správe Slovenskej akadémie vied spoluautor výskumu Peter Vršanský.
Malý polopriehľadný šváb s veľkou hlavou a dlhými nohami, ktorého opisuje štúdia v časopise Zootaxa, pripomína vedcom postavičku s Hviezdnych vojen.
Najzaujímavejšie časti chrobáka sa nachádzajú na jeho chrbte. Okrem zveráku a háku má aj funkčnú helmu zloženú zo štyroch krídel a obrovskej žľazy. Samec tieto časti tela používa na zachytenie samičky pri párení a zároveň sa zakliesnené šváby môžu presúvať do iných jaskýň na chrbtoch netopierov.

Väčšina jaskynných švábov sa živí netopierím trusom, vedci podľa pozostatkov spór húb v črevách tvrdia, že nový druh sa živí baktériami a hubami.
Šváby našli v jaskyniach starých 2,6 milióna rokov, čo naznačuje, že netradičná stavba tela vznikla v geologickom ponímaní iba nedávno. Pre vedcov je to dôkaz, že šváby nie sú evolučne nemenné.
"Vznikli za menej ako 2,6 milióna rokov, a preto nemôžeme šváby považovať za konzervatívne. A keď nie šváby, tak nikoho," povedal pre Vršanský pre SME.
DOI: 10.11646/zootaxa.4232.3.5