BRATISLAVA. Ak dnes ľuďom chýbajú informácie, väčšinou sa sa obrátia na Google. Zo začiatku vyhľadávanie ukazovali iba zoznam odkazov, na ktorých bolo požadovanú informáciu možné nájsť.
Google ale pochopil, že ľudia na ich webe hľadajú rýchle a jednoduché odpovede. Do vyhľadávania preto pridali funkciu Snippets, ktorá odpovede ponúka priamo v oddelenom rámiku. Napríklad vám premení eurá na doláre či ukáže krátky životopis osobnosti.
Môže tiež tvrdiť, že Barack Obama chystá komunistický prevrat. Posledný príklad síce nie je pravda, no ak sa Googlu opýtate, či Obama plánuje prevrat, vyhľadávač vám ukáže Snippet z konšpiračného webu, ktorý túto falošnú správu potvrdzuje. Adrienne Jeffriesová na webe The Outline spomína aj prípad, kedy Google nesprávne prisúdil piatim americkým prezidentom členstvo v rasistickej organizácii Ku Klux Klan.
Na webe bývajú Snippets doplnené linkami, ktoré pomáhajú používateľom zorientovať sa v kontexte ponúknutej odpovede. Človek si tak môže rýchlo ujasniť, či informácia pochádza z overených alebo zavádzajúcich zdrojov.
Hlasový asistent pre domácnosti Google Home už takúto možnosť neponúka. Otázky prijíma hlasom a odpoveď zo Snippetu robot používateľovi prečíta. Redaktor BBC Rory Cellan-Jones sa umelej inteligencii opýtal, či Obama plánuje prevrat (is Obama planning a coup). Asistent mu prečítal rovnakú falošnú správu ako ponúka Snippet, no už neponúkol dodatočný kontext.
Loading
...
Cellan-Jones Google na túto funkciu upozornil a spoločnosť zmenila výsledky k zavádzajúcim otázkam.
"Snippets ponúkajú automatickú a algoritmickú zhodu na vyhľadávanie, pričom obsah pochádza z webov tretích strán. Bohužiaľ, existujú prípady, kedy zobrazíme web z nevhodným alebo zavádzajúcim obsahom," cituje BBC stanovisko Google.
"Keď dostaneme upozornenie o Snippete, ktorý nedodržiava naše pravidlá, pracujeme na rýchlom odstránení, čo sa stalo aj v tomto prípade. Ak sme niekoho urazili, ospravedlňujeme sa," napísal Google.