BRATISLAVA. Zdravé ľudské srdce bije každý deň približne stotisíc krát, ale aj tak stále nevieme, ako presne funguje. Iba v Európe žije napríklad viac ako štrnásť miliónov ľudí so srdcovým zlyhaním - ich srdce nedokáže plnohodnotne prečerpávať krv a zabezpečiť telo kyslíkom a živinami.
Pacientom s príznakmi srdcového zlyhania však môže pomôcť nový výskum švédskych vedcov, ktorý prvýkrát ukázal, ako sa srdce napĺňa krvou. Podľa výsledkov zo žurnálu Scientific Reports pracuje na podobnom princípe ako brzdy.
Prehliadaný vplyv
Srdce sa skladá zo štyroch komôr - pravú a ľavú predsieň (horné komory) a pravú a ľavú komoru (dolné komory). Z pravej komory tečie krv do pľúc, kde okysličí a vráti sa do ľavej predsiene.
Krv obohatená o kyslík potom z ľavej komory putuje do celého tela a keď odovzdá živiny, vráti sa do pravej predsiene.

Vedci pri výskume sledovali srdce magnetickou rezonanciou počas diastoly - fázy, pri ktorej sa srdcové svaly uvoľňujú a komory sa napĺňajú krvou. Zistili, že dôležitú úlohu pri tomto procese zohrávajú rovnaké hydraulické sily ako pri brzdách v aute.
Hydraulická sila je výsledok tlaku kvapaliny na určitú plochu. V prípade srdca silu ovplyvňuje krvný tlak a veľkosť predsiene a komory.
Predsieň je menšia ako komora, čo znamená, že keď sa počas diastoly chlopňa medzi nimi otvorí, krv sa nahrnie do komory, aby v oboch častiach vyrovnala tlak.
"Aj keď sa to môže zdať jednoduché a jasné, vplyv hydraulickej sily na napĺňanie srdca sa prehliadal. Naše pozorovanie je vzrušujúce, pretože môže viesť k novým druhom liečby srdcového zlyhania so snahou zmenšiť veľkosť predsiene," vysvetľuje v tlačovej správe Inštitútu Karolinska lekár a spoluautor výskumu Martin Ugander.
Nadmerná veľkosť
Práve nadmerná veľkosť predsiene môže patriť k hlavným príčinám srdcového zlyhania. Ak je predsieň príliš veľká v porovnaní s komorou, hydraulická sila nie je dostatočné silná a znižuje schopnosť srdca naplniť sa krvou.
Lekárka a spoluautorka výskumu Elira Maksutiová si preto myslí, že pri diagnóze a liečbe môžu odteraz zavážiť merania jednotlivých srdcových komôr a vzájomných pomerov.