BRATISLAVA. Viaceré ohrozené druhy žijú iba v malom počte na jedinom mieste na svete. Ak sú tieto zvieratá izolované príliš dlho, môžu mať vážne genetické problémy a nebudú sa dať zachrániť.
Citlivosť malých zvieracích populácií na genetické mutácie ukázala najnovšia analýza DNA mamuta srstnatého, ktorú zverejnil žurnál PLOS Genetics.

Kodón stop
Mamuty srstnaté pred desiatkami tisíc rokov ovládali Severnú Ameriku, Sibír a Beringiu - pevninový most, ktorý kedysi spájal Áziu so Severnou Amerikou.
Roztápajúce sa ľadovce, klimatické zmeny a lovci ale postupne zapríčinili, že mamuty na pevnine pred 10-tisíc rokmi vymreli.
Menšie populácie mamutov ešte približne šesťtisíc rokov prežívali na rôznych ostrovoch v Arktickom mori. Najnovší výskum skúmal DNA mamuta, ktorý žil pred 4300 rokmi a patril do približne tristo člennej skupiny na ostrove Wrangel. Vedci jeho gény porovnávali s génmi pevninového mamuta, ktorý žil pred 45-tisíc rokmi.
Všimli si, že v genóme jedinca z Wrangelovho ostrova chýbali viaceré časti a jeho DNA zároveň obsahovalo množstvo takzvaných stop kodónov, ktoré v bunke obmedzujú alebo zastavujú prejavy génov.
Mamuty na ostrove tak podľa tlačovej správy PLOS prišli o čuchové receptory a močové proteíny.