SME

Ľudské baktérie zmenili správanie myší

Laboratórny prenos mikroorganizmov z ľudí so syndrómom dráždivého čreva do myší spôsobil, že hlodavce začali mať rovnaké problémy.

Hlodavce v laboratóriu. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ - FOTOLIA)

BRATISLAVA. Syndróm dráždivého čreva je jednou z veľmi nepríjemných chorôb 21. storočia. V rozvinutých krajinách sa vyskytuje približne v desiatich až pätnástich percentách populácie.

Lekári ani vedci stále neodhalili presnú príčinu mnohých problémov skrývajúcich sa pod týmto odborným termínom a zasahujúcich rovnako fyziológiu, ako aj psychiku.

Chorí sa však musia vyrovnať s pocitom neustálej nepohody vo vlastných útrobách, bojujú s hnačkami či so zápchami, s plynatosťou, nechutenstvom, únavou alebo s bolesťami brucha či chrbta prakticky bez toho, aby im mohli lekári poskytnúť efektívnu liečbu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Popritom mnohí takto postihnutí ľudia bojujú ešte aj s úzkosťou, prípadne s depresiami. Oslabená psychika sprevádza neurčitý stav, keď sa človek dlhodobo nachádza takpovediac na tenkej hranici medzi zdravím a chorobou a často sa zaoberá myšlienkou, či vôbec sa niekedy jeho problém skončí.

Originálna metóda

Viac svetla do mechanizmu vzniku a fungovania tohto syndrómu teraz vniesla štúdia v odbornom časopise Science Translational Medicine.

Výskumníci z McMasterovej univerzity v kanadskom Ontariu a ich kolegovia totiž prvý raz v histórii výskumu tejto choroby použili netradičnú metódu, ktorá demonštrovala spojenie medzi črevnými baktériami a IBS (skratka z anglického názvu Irritable Bowel Syndrome).

Účastníkmi štúdie boli myši, ktoré sa vďaka genetickej úprave narodili bez črevnej mikroflóry. Vedci do nich zaviedli fekálie od ľudí, ktorí trpeli chorobou IBS, a niektorí aj úzkosťou.

Výsledkom bolo, že myši začali mať tie isté príznaky vrátane úzkostných porúch správania.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4UUR na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu