CHICAGO, BRATISLAVA. Milión dolárov investovalo Chicago do systému, ktorý pomocou senzorov nahlasuje použitie strelných zbraní v problémových štvrtiach. Zásahové hliadky tak môžu okamžite vyraziť na miesto skôr, ako ktokoľvek zločin nahlási.
Systém ShotSpotter používa v Chicagu stovky zvukových senzorov, ktoré analyzujú okolité ruchy. Vo chvíli, keď zaznamenajú zhodu s databázou zvukov, okamžite informujú zásahové zložky s podrobnými informáciami o mieste udalosti.
Využívajú pri tom informácie z jednotlivých senzorov, z ktorých každý má vzhľadom na svoju obmedzenú citlivosť konkrétne pokrytie, ale aj triangulačné údaje, ak zvuk zachytí viacero senzorov súčasne. Výstupom je mapa s vyznačeným okruhom, ku ktorej patrí časová známka i počet zaznamenaných výstrelov.
Dispečing podľa BBC využíva mobilnú aplikáciu, ktorá okamžite upozorňuje tých, ktorí sa nachádzajú najbližšie. Chicago v poslednom čase bojuje s vysokou kriminalitou, pri ktorej násilníci používajú strelné zbrane. Čelí tvrdým výzvam federálnej polície, ktorá žiada okamžité riešenie.
ShotSpotter experimentálne používa stovka amerických miest, ktoré sa rozchádzajú v hodnotení prínosu technológie. Kým niektoré z nich si pochvaľujú, iné sú presvedčené o tom, že peniaze ktoré putujú do tohto projektu by dokázali využiť efektívnejšie.
Systém, ktorý monitoruje streľbu nie je jedinou technológiou, ktorá je v službách polície pri okamžitých zásahoch proti zločinu. V prevádzke je niekoľko analytických systémov, ktoré sa snažia zločiny predpovedať skôr ako sa stanú, alebo upozorňovať na ľudí, ktorí by ich mohli spáchať.
Vo všetkých prípadoch ide o samoučiace sa systémy s umelou inteligenciou, ktoré analyzujú obrovské množstvo dát. Do úvahy prichádza nielen znalosť zločinov ktoré sa odohrali v minulosti a monitoring trestaných ľudí, ale aj také fádne ukazovatele akými je napríklad počasie.