BRATISLAVA. Výstava Slovenského národného múzea - Historického múzea Kelti z Bratislavy ponúka do 1. októbra pohľad do čias, keď na území mesta žili Kelti - prvé po mene známe etnikum u nás.
Okrem zaujímavo prezentovaných archeologických nálezov výstava na pôvodnom mieste, v podzemnom priestore pod nádvorím Bratislavského hradu, prezentuje časť zvyškov antických architektúr z 1. storočia pred naším letopočtom.

Múzeum pripomína, že pred vyše 2 000 rokmi sa na území dnešnej Bratislavy rozkladalo keltské mesto - oppidum, rozľahlejšie než neskoršie stredoveké mesto. O význame oppida svedčí i množstvo predmetov a objektov, ktoré našli archeológovia v centre Bratislavy.
Najmä nálezy z Bratislavského hradu sú dôkazom o bohatstve oppida. Na hradnom vrchu sa v rokoch 2013 a 2014 našli základy budov, ktoré nesú známky luxusu nad pomery celého regiónu. Ide o časti unikátnych stavieb, ktoré si dali postaviť rímskymi staviteľmi Kelti.
Objavy rímskych stavieb na Bratislavskom hrade z obdobia ešte pred vznikom hranice Rímskej ríše, Limes Romanus sú natoľko dôležité, že sa naši archeológovia s nimi zapojili do Európskeho projektu Danube Limes Brand.
Ide zároveň o celoeurópsky unikát, keďže takéto stavby mimo územia starovekej Rímskej ríše dovtedy objavené neboli.