BRATISLAVA. Už od malička sa deťom vštepuje, aby nemočili do bazéna. Na plavárni napríklad deťom hovoria, že podľa zafarbenej vody, všetci uvidia, kto zákaz porušil.
Deti aj dospelí ale vedia, že v bazénoch nebýva žiadna chemikália, ktorá by sa pri kontakte s močom sfarbila. Veľa ľudí neváha a do chlórovej vody sa vymočí. Kanadskí vedci preto skúmali, koľko moču sa nachádza v bazénoch. Výsledky zverejnili v žurnále Environmental Science & Technology Letters.
Vedci sledovali množstvo moču podľa koncentrácie umelého sladila acesulfamu draselného, ktorý prechádza cez telo bez zmien. Po trojtýždňových meraniach dvoch verejných bazénov zistili, že do 830-tisíc litrového bazéna (približne tretina veľkosti olympijského bazéna) vypustili plavci 75 litrov moču.

V druhom bazéne s polovičnou veľkosťou namerali 30 litrov moču. Horšie na tom boli vírivky, ktoré mali až trojnásobne vyššiu koncentráciu umelého sladidla.
"Chceme touto štúdiou podporiť vzdelávanie verejnosti o plaveckých hygienických návykoch," povedala denníku The Guardian spoluautorka štúdie Lindsay Blackstock. "Mali by sme byť ohľaduplní a vyjsť z bazéna, ak nás volá príroda."
Do bazénov ale močia aj olympijskí plavci. Michael Phelps si napríklad nemyslí, že ide o niečo zlé, pretože chlór moč zničí. V skutočnosti ale zložky moču môžu reagovať s dezinfekčnými prostriedkami a dráždiť oči a dýchacie cesty. Okrem toho je močenie do bazéna neslušné.
DOI: 10.1021/acs.estlett.7b00043