SME

Tŕňová koruna v mozgu môže vysvetliť pôvod vedomia

V mozgu myší objavili tri obrovské neuróny. Vychádzajú z oblasti, ktorá má prezývku dirigent vedomia.

Digitálna rekonštrukcia neurónu, ktorý obomína myší mozog.Digitálna rekonštrukcia neurónu, ktorý obomína myší mozog. (Zdroj: ALLEN INSTITUTE FOR BRAIN SCIENCE)

BETHESDA, BRATISLAVA. Keď v roku 2014 liečili americkí lekári epilepsiu 54-ročnej ženy, skúšali elektrickými impulzmi nájsť časť mozgu, ktorá záchvaty spôsobovala.

Zistili, že ak sa zamerajú na tenkú vrstvu šedej hmoty zvanú klaustrum, dokážu pacientke vypínať a zapínať vedomie. Priniesli tak ďalšie dôkazy k hypotéze, že ľudské vedomie pramení práve z klaustrumu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dodnes ale nevedia presne opísať, ako mozog vedomie vytvára. Pomôcť by mohol objav troch obrovských neurónov, ktoré z klaustrumu vychádzajú.

SkryťVypnúť reklamu

Nové poznatky zverejnil tím Allenovho inštitútu pre mozgovú vedu na stretnutí iniciatívy BRAIN.

Tŕňová koruna

Klaustrum vedci nazývajú aj "dirigent vedomia". Výskum z roku 2005 naznačil, že táto časť mozgu spája vonkajšie a vnútorné vnímanie človeka do jedného celku. Navyše podľa webu Science Alert komunikuje takmer so všetkými regiónmi mozgovej kôry, čím zohráva úlohu pri jazyku, zraku či sluchu.

Pacientka z úvodu textu napríklad prestala reagovať na vizuálne a sluchové vnemy, keď lekári stimulovali jej klaustrum elektródami.

Keď impulzy vypli, žene sa vrátilo vedomie a predchádzajúcu situáciu si vôbec nepamätala.

Nový výskum skúmal mozgy myší. Vedci v nich našli tri neuróny, ktoré ešte nikdy v mozgoch cicavcov nevideli. Vychádzajú z klaustrumu a rozvetvujú sa do oboch mozgových hemisfér.

SkryťVypnúť reklamu

Jeden z trojice nových neurónov dokonca obopína celú vonkajšiu vrstvu mozgu ako tŕňová koruna. Hlavný autor štúdie Christof Koch to podľa časopisu Nature považuje za dôkaz, že klaustrum naozaj v mozgu riadi vstupy a výstupy a vytvára tak vedomie.

Nová metóda

Obrovské neuróny objavil Kochov tím pomocou novej zobrazovacej metódy. Neurovedci zvyčajne skúmajú rozvetvenie neurónov manuálne. Do jednotlivých buniek vstreknú farbu, nakrájajú mozog na tenké plátky a podľa zafarbenia sledujú cestu nervového vzruchu.

Takýto proces dlho trvá a vedci pri ňom skúmaný orgán zničia. Kochov tím preto použil geneticky upravené myši, ktorým špeciálny liek aktivoval iba vybrané gény v klaustrumových neurónoch.

Pri malej dávke lieku sa aktivovalo iba niekoľko neurónov, v ktorých sa zároveň vytvoril zelený fosforeskujúci proteín. Vedci potom vďaka prierezovým snímkam mozgu dokázali vytvoriť 3D obraz troch svetielkujúcich neurónov.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to celkom obdivuhodné," hodnotí pre Nature novú metódu neurobiológ Rafael Yuste.

Nové neuróny navyše vedci videli iba v myších mozgoch a výskum ešte neprešiel recenzným procesom a výsledky nezverejnil žiaden odborný vedecký časopis.

DOI: 10.1002/hbm.22667

DOI: 10.1098/rstb.2005.1661

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu