BRATISLAVA. Dosah, ktorý mal Eugene Garfield (16.9.1925 – 26.2.2017) na svet vedy sa dá iba veľmi ťažko vyčísliť. Jeho odborom nebola biológia ani astronómia, ale informačná veda. „Dáta boli jeho prvou a jedinou láskou,“ povedal pre The Scientist David Pendlebury, ktorý s Garfieldom pracoval viac ako 30 rokov.
V roku 1955 založil Inštitút pre vedecké informácie (ISI) v ktorom vyvinul systém Vedeckého citačného indexu, ktorý zaznamenával prepojenia medzi rôznymi vedeckými publikáciami a umožňoval nie len jednoduchšie vyhľadávanie relevantných informácií, ale aj presnejšie a objektívnejšie hodnotenie vplyvu publikovaných výskumov.
Túto databázu o niekoľko rokov spustil aj online, pod dnes už svetoznámym názvom Web of Science. V súčasnosti sa v nej nachádza viac ako 90 miliónov publikácií, niektoré staré viac ako sto rokov. Do vzniku databázy bolo vyhľadávanie vedeckých informácií neporovnateľne komplikovanejšie a neefektívne.
Vďaka tomuto vynálezu hodnota jeho organizácie exponenciálne rástla. V roku 1992 odkúpila ISI a jej citačný index spoločnosť Thomson za 210 miliónov dolárov. Dnes Web of Science vlastní spoločnosť pod názvom Clarivate Analytics.
„Práca doktora Garfielda vytvarovala spôsob akým sa k výskumom dostávame a ako ich vyhodnocujeme. Ctíme si ho za jeho prínos do sveta výskumu a do našej spoločnosti ako vizionára, kolegu a priateľa,“ napísal vo vyhlásení Clairvate Analytics CEO spoločnosti Jay Nadler.
Napriek svojim úspechom nikdy nestratil kontakt so svojimi pokornými začiatkom a svojou ľudskosťou. V roku 1986 založil magazín The Scientist, ktorý dodnes patrí medzi najlepšie vedecké mesačníky na svete.