BRATISLAVA. Iba dvanásť ľudí v histórii sa prechádzalo po inom vesmírnom telese, ako je Zem. Medzi rokmi 1969 a 1972 kráčalo dvanásť astronautov Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) po povrchu Mesiaca.
Od posledného dotyku človeka s Mesiacom už uplynulo 45 rokov, no úspechy a historické okamihy programu Apollo patria do kultúrneho dedičstva celej planéty.
Najbližšie by mohla človeka k blízkosti Mesiaca vrátiť spoločnosť SpaceX, ktorá chce v roku 2018 poslať na jeho obežnú dráhu dvoch turistov. Pozrite si prehľad veľkých momentov v skúmaní Mesiaca ľudskými posádkami.

Apollo 8
Mesiac prvýkrát navštívila koncom roka 1968 posádka misie Apollo 8. Frank Borman, James Lovell a William Anders síce na mesačnom povrchu nepristáli, ale pri historickom oblete Mesiaca ako prví ľudia uvideli jeho odvrátenú stranu.
Astronauti Apolla 8 tiež ako prví cestovali za obežnú dráhu Zeme, videli z vesmíru celú našu planétu a po oblete Mesiaca sa bezpečne vrátili na Zem. Pilot lunárneho modulu Anders pri ceste na Mesiac urobil aj slávnu fotografiu Earthrise (východ Zeme).
Apollo 10
Dva mesiace pred prvým pristátím na Mesiaci si generálku vyskúšala posádka misie Apollo 10 v zložení Thomas Stafford, John Young a Eugene Cernan. Mesačného povrchu sa síce ešte nedotkli, ale na obežnej dráhe úspešne otestovali takmer celý proces pristávania spustením lunárneho modulu do vzdialenosti 15,6 kilometrov od povrchu.
Apollo 11
Pilot a astronaut Neil Armstrong nikdy veľmi nestál o slávu. Aj keď sa 21. júla 1969 ako prvý človek dotkol mesačného povrchu, za hlavný úspech misie Apollo 11 nepovažoval svoj malý krok pre človeka a veľký krok pre ľudstvo.
Armstrong musel s lunárnym modulom manuálne pristáť mimo plánovaného miesta, ktoré bolo plné balvanov. "Piloti nemajú radosť z kráčania, piloti radi lietajú. Piloti sú väčšinou pyšní na dobré pristátie, nie na vystúpenie z vozidla," cituje prvého muža na Mesiaci web Mental Floss.