MENLO PARK, BRATISLAVA. V sociálnej sieti Facebook pribudnú denne miliardy nových príspevkov. Ľudia ich píšu vo viac ako stovke jazykov a dopĺňajú ich fotografiami, obrázkami a videoklipmi. Často sa medzi nimi objaví aj nevhodný a nebezpečný obsah.
Doposiaľ sa podľa BBC Facebook pri vyhľadávaní nevhodného obsahu spoliehal hlavne na ľudí. Nahlasované príspevky preverovali operátori, aby ich v prípade porušenia pravidiel stiahli z násteniek a časových osí.
Spravodajstvo alebo propaganda?
Kým ešte pred tromi rokmi mali vývojári ambície zostaviť filtre, ktoré by obsah triedili, v posledných mesiacoch sa sústreďujú na trénovanie umelej inteligencie. Tá štúdiom predošlých rozhodnutí operátorov dokáže hľadať bezchybné zhody.
Pomocou kľúčových slov nemožno zistiť, či ide o spravodajský príspevok o činnosti teroristov, alebo o príspevok, ktorý má povahu propagandy. Umelá inteligencia sa učí pochopiť kontext bez toho, aby ho museli prácne definovať programátori.
Vývojári očakávajú, že v krátkom čase by mohli byť príspevky v sociálnej sieti pod dohľadom, ktorý by nahlasoval problémové príspevky pre kontrolu ľudskými operátormi automaticky. Už teraz tretina hlásení neprichádza od ľudí, ale od umelej inteligencie.
V kontexte spoločnosti
Prednosťou tohto prístupu je, že umelá inteligencia dokáže brať ohľad na spoločenský kontext. Možno ju použiť napríklad na personalizovaný morálny filter. Čo sa v okruhu známych na jednom konci sveta môže javiť nevkusným morálnym prehreškom, v inej spoločnosti môže byť považované za prijateľný rozmar.
Umelá inteligencia môže brať príspevky v konkrétnom regióne, spoločenskej skupine či okruhu priateľov za smerodajnú mierku pri hodnotení, čo je ešte prijateľné a čo nie. Nemožno pre celý svet stanoviť, že práve tu je miera medzi nenávisťou a spolužitím, či pornografiou a umením.
Vytrénovaný systém by sa tak mohol stať súčasťou systému, ktorý volí prioritu príspevkov ktoré sa používateľom zobrazujú.
Facebook dlhšiu dobu čelí kritike politikov, médií a aktivistov, ktorým sa nepáči ľahostajnosť firmy pri práci s obsahom, ktorý do siete vkladajú používatelia. Žiadajú nastolenie morálnych a spoločenských noriem, ktoré majú ochrániť verejnú mienku pred zmenami.