BRATISLAVA. Ostrovy Nového Zélandu a Novej Kaledónie majú dohromady menšiu rozlohu ako Taliansko. Pod hladinou mora ich však spája rozsiahla časť zemskej kôry, ktorá sa líši od susediacej Austrálie.
Oblasť na juhovýchode Tichého oceánu preto môžeme považovať za siedmy kontinent, takzvanú Zélandiu. Tvrdí to nová štúdia, ktorú zverejnila Americká geologická spoločnosť.

Najtenší a najmladší
Zélandia je jedným z úlomkov, ktoré sa pred dvesto miliónmi rokov odtrhli od superkontinentu Gondwana. Rozprestiera na 4,9 miliónoch štvorcových kilometrov, no 94 percent jej rozlohy sa nachádza pod hladinou mora. Zároveň je najmladším a najtenším zo všetkých kontinentov.
Kontinent Zélandia
- Najmladší a najtenší kontinent.
- Rozloha: 4,9 miliónov štvorcových kilometrov.
- 94 percent je pod hladinou mora
- Od Austrálskeho kontinentu delí Zélandiu 25 kilometrov široký žľab Cato.
Názov Zélandia prvýkrát použil geofyzik Bruce Luyendyk v roku 1995.
Označoval ním Nový Zéland, Novú Kaledóniu a viacero ponorených úlomkov zemskej kôry, ktoré sa oddelili od Gondwany. Zélandiu preto považoval za súbor roztrieštených mikrokontinentov.
Aby sa oblasť dala považovať za jednotný kontinent musí spĺňať štyri kritéria. „V prvom rade by sa mala nachádzať nad úrovňou hladiny svetového oceánu,“ vysvetľuje pre SME geofyzik Miroslav Bielik z Fakulty prírodných vied Univerzity Komenského.