BRATISLAVA. Najrizikovejším faktorom obávanej Alzheimerovej choroby je vek. Najnovšia štúdia z tejto oblasti je teda do istej miery prekvapujúca, lebo spája neliečiteľnú neurodegeneratívnu chorobu s nedostatkom vitamínu A. Proucha sa dokonca môže prejaviť už počas tehotenstva.
Iný, o niečo starší výskum sa tiež vymyká z bežne vymedzeného rámca vzniku alzheimera.
Poukazuje na jeho možné spojenie s liekmi, používanými proti prekysleniu žalúdka; odborne sa im hovorí inhibítory protónovej pumpy.

Nenahraditeľný vitamín
„Naša štúdia jasne ukázala, že nepatrný nedostatok vitamínu A, dokonca už v tehotenstve negatívne ovplyvňuje vývoj mozgu,“ povedal vedúci tímu novej štúdie z časopisu Acta Neuropathologica Weihong Song, kanadský špecialista na výskum alzheimera.
Nedostatok vitamínu A má podľa Songa dlhotrvajúci efekt a v neskoršom živote sa môže prejaviť napríklad zvýšeným rizikom vzniku alzheimera.
Obdobie pri vývoji plodu v maternici a krátko po narodení je totiž pre formovanie mozgu kľúčové, lebo práve v tejto etape sa v neurónoch vytvára „program“, podľa ktorého budú fungovať po zvyšok života.
Štúdia sa opierala o predchádzajúce výskumy úlohy vitamínu A. Ukázali, že jeho nedostatok sa prejaví zhoršením poznávacích schopností.
Okrem Songa, ktorý je profesorom psychiatrie na Univerzite Britskej Kolumbie v Kanade, sa na nej podieľal Tching-jü Li z Detskej nemocnice Lekárskej univerzity v čínskom Čchung-čchingu s kolegami.
Malý nedostatok
Vedci pri výskume využili geneticky modifikované myši s nedostatkom vitamínu A. Ukázalo sa, že už veľmi malý nedostatok tohto vitamínu má za následok zvýšenú produkciu amyloidu beta.