SME

Najhlbšie miesta Zeme sú toxické viac, ako najšpinavšie rieky v Číne

Na dno priekop sa látky dostali cez potravinový reťazec.

Malé telá rôznonožcov obsahovali vyššie množstvá toxínov ako kraby z najznečistenejšej rieky v Číne.Malé telá rôznonožcov obsahovali vyššie množstvá toxínov ako kraby z najznečistenejšej rieky v Číne. (Zdroj: Alan Jamieson/Newcastle University)

NEWCASTLE, BRATISLAVA. Zvyčajne ich považujeme za exotické a človekom takmer nepreskúmané miesta. Napriek tomu ich ovplyvňuje ľudská činnosť - a to negatívnym spôsobom.

V hlbokomorských systémoch totiž objavili vedci chemikálie, ktoré koncetráciou prevyšujú aj niektoré najznečistenejšie miesta na Zemi.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Naznačuje to štúdia vo vedeckom časopise Nature Ecology and Evolution.

Zničujúci dopad ľudstva

„Skutočnosť, že sme našli také veľké množstvá znečisťujúcich látok na jednom z najviac vzdialených a neprístupnych miest na Zemi, ukazuje, aký dlhodobo zničujúci dopad má ľudstvo na našu planétu,“ píše v tlačovej správe univerzity v Newcastli vedúci štúdie Alan Jamieson. „To čo za sebou zanechávame, nie je zrovna skvelé dedičstvo.“

SkryťVypnúť reklamu

Vysoké hodnoty znečisťujúcich látok objavili výskumníci v tukových tkanivách rôznonožcov, druhu kôrovcov, ktorý žije na dne Tichého oceánu.

Špeciálnym podmorským vozidlom sa pozreli na dno Mariánskej a Kermadekovej priekopy, ktoré sú od seba vzdialené sedemtisíc kilometrov a obe dosahujú hĺbku viac ako desať kilometrov.

V ich telách našli vysoké hodnoty bromovaných difenyletherov (PBDE), ktoré sa používali ako spomaľovače horenia a polychlórovaných bifenylov (PCB) – používali sa v priemyselnej chémii v tranformátoroch, kondenzátoroch a ako chladiace kvapaliny.

Najvyššie namerané hodnoty z Mariánskej priekopy boli až 50-krát vyššie ako v kraboch, ktoré žijú vo vodách Liao-che, jednej z najznečistenejších riek v Číne. Kontaminácia bola podobne vysoká ako v japonskom zálive Suruga, ktorý sa považuje za najznečistenejšiu priemyselné zónu v severozápadnom Tichomorí.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa chemikálie dostanú na dno oceána

„Hoci autori dokázali vyčísliť koncentrácie týchto chemikálií v kôrovcoch z hlbokých oceánskych priekop, zdroj látok v týchto oblastiach a tiež mechanizmy, ako sa sem dostali, sú do značnej miery neznáme,“ dodáva pre web BBC ekotoxikologička Katherine Daffornová, ktorá sa štúdie nezúčastnila.

Najpravdepodobnejšie je, že chemikálie PCB, PBDE ia mnohé iné sa na dno morí a oceánov dostávajú vďaka kontaminovaným plastovým odpadom a cez mŕtve telá zvierat, ktoré padajú ku dnu.

Rôznonožce potom kontaminované organizmy zjedia, chemikálie sa uložia v ich tele a šíria sa potravinovým reťazcom ďalej. Z hlbokého oceánu sa tak stáva úložisko na toxické chemikálie.

DOI: 10.1038/s41559-016-005

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


SkryťZatvoriť reklamu