CORVALLIS, BRATISLAVA. Nohami možno prejsť i miestami, kde kolesá a pásy zlyhávajú. Držia sa toho aj vývojári robotov, ktorí sa v posledných rok výrazne zamerali na konštrukcie, ktoré imitujú pohyb ľudského tela.
Akademici z Oregonskej štátnej univerzity prichádzajú s riešením, ktoré hľadá inšpiráciu vo svete zvierat. Svojmu experimentálnemu robotovi Cassie prepožicali dynamiku pohybu vtáctva. Za vzor si zobrali pštrosa, od ktorého odvodili rozsahy pohybu kĺbov a ich používanie pri pohybe, prekonávaní prekážok či zmene smeru chôdze.
Hoci vývojári začali pred niekoľkými mesiacmi na nule bez predchádzajúcich výskumov, už teraz ukázali verejnosti ľahkého a svižného robota, ktorý sa šikovne v priestore pohybuje. Keďže nemá vysoko položené ťažisko ako humanoidi z dielní Google, prechod terénom a udržiavanie rovnováhy sú oveľa jednoduchšie.
Štúdia , ktorá je základom pre ďalší vývoj počíta podľa magazínu Tech Crunch s tým, že takíto roboti by mohli byť použiteľní pre záchranárske práce či doručovanie ľahších zásielok. Hoci je na prvý pohľad zrejmé, že ide o ľahučký stroj s nevídanou jemnosťou, akademici sú presvedčení o tom, že je i pevný a odolný zároveň.
Najčastejším problémom robotov je ich ťažkopádnosť. Aby sa dokázali pohybovať ohybom kĺbov, zvyčajne používajú objemné a náročné mechanizmy. S veľkým objemom pohybujúcej sa masy sa výrazne mení ťažisko, čím sa udržanie na nohách stáva v teréne náročné na výpočty i rýchlosť odozvy.