SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Je to najväčší projekt v histórii satelitného snímkovania Zeme. Kalifornská firma Planet sa chystá sprevádzkovať letku družíc, ktorá za jediný deň zmapuje vo vysokom detaile celý povrch Zeme.
Vďaka tomu získajú vedci, akademici ale i firmy podrobné mapy, na ktorých budú môcť deň po dni sledovať zmeny krajiny. Družice s 90-centimetrovým bodovým rozlíšením v každý deň svojho snímkovania zozbierajú 50 triliónov zobrazovacích bodov z 50 miliónov štvorcových kilometrov zemského povrchu.
Už zajtra má podľa magazínu Mashable štartovať nosná raketa, ktorá na obežnú dráhu vynesie 88 nízkonákladových snímkovacích družíc, z ktorých každá je iba o málo väčšia ako škatuľa od topánok.
Na svojej misii sa pripoja k 60 družiciam z predchádzajúcich misií, ktoré už pracujú na obežnej dráhe vo výške 500 kilometrov. Celú sieť uzatvára 12 veľkých družíc, ktoré koordinujú prácu letky a sprostredkúvajú prenos dát.
Satelitný systém funguje podobne ako riadkový skener, ktorý líniu po línii digitalizuje dokument pri kopírovaní alebo archivácii. Obrovské množstvo dát umožní lepšie pochopiť a dokumentovať javy, ktoré vplývajú na život na zemi.
Niektoré z výstupov sa objavia aj v mapovej službe Google Earth. Obe firmy sa pred časom dohodli na obchode. Kým Google firme Planet postúpi svoje aktivity v segmente snímkovania spolu s hardvérom na obežnej dráhe, Planet bude dodávať digitálne výstupy internetovému gigantovi na spracovanie.