Vedci zo Stanfordovej univerzity vyrobili fóliu, ktorá dokáže ekologicky chladiť budovy. Vy vyvíjate pórovitý hliník, ktorý sa tiež dá použiť na takéto účely. Ako dlho trvá, kým sa takáto technológia dostane do praktického využitia?
„Všetko záleží od potrebných celkových nákladov na výskum, pretože praktické využitie je závislé od konečnej ceny. Veľa síce hovoríme o potrebe šetrenia energiou, ale nové technológie sa v praxi uplatňujú len vtedy, ak sú aj ekonomicky výhodné.
Nestačí, že sú efektívne z hľadiska spotreby, musia byť efektívne aj z hľadiska celkových nákladov. Pritom nejde len o výrobné náklady, ale o všetky vedľajšie výdavky spojené so zmenou technológie, vrátane montáže, dopravy, logistiky, recyklácie, potrebných systémových zmien a pod.
Náklady na jednotku pritom môžu významne klesnúť, ak sa začne s masovou výrobou. To sa však ťažko predpovedá, a preto sú väčšinou ekologické riešenia rozbiehané pomocou rôznych typov dotácií, najmä z verejných zdrojov."

Viete uviesť príklad takejto technológie?
„Prakticky všetky technológie týkajúce sa „zelenej energie“ sú takéto: fotovoltaické a veterné elektrárne, slnečné termické kolektory, pasívne domy, aj samotné zatepľovanie.
Bez ekonomického lákadla by sa ťažko zavádzali do praxe, pre ľudí sú zaujímavé až s dotáciou. Bez dotácie sa dnes dokonca ťažko predávajú aj kotle na kvalitnejšie spaľovanie dreva, resp. inej biomasy."
Ako fungujú materiály, ktoré chladia budovy?