VRÁBLE-FIDVÁR, BRATISLAVA. Pozdĺž kruhového opevnenia stojí približne 160 systematicky usporiadaných domov. Bohatší majú domy z kameňa, chudobnejší si stavajú obydlia z prútia a hliny. Uličky sú plné odpadkov.
Približne takto vyzeralo pred 4-tisíc rokmi prvé známe sídlo v strednej Európe, ktoré javilo náznaky mesta. Slovenskí a nemeckí archeológovia našli pozostatky tohto opevneného sídliska v lokalite Vráble-Fidvár na ľavom brehu rieky Žitavy.
"Takúto štruktúru sídiel sme poznali zo záveru bronzovej doby, ale vo Vrábľoch sme dokázali, že sa objavuje približne o tristo rokov skôr. Štruktúra tiež ukazuje, že tu žila vyspelejšia spoločnosť, ako sme si mysleli," povedal pre SME archeológ Jozef Bátora z Katedry archeológie Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (UK).

Riadená komunita
Územie v okolí náleziska začali ľudia obývať už v neskorej kamennej dobe. Datovanie obydlí ukázalo, že náznaky mestskej štruktúry vznikli až v staršej bronzovej dobe, niekedy medzi rokmi 2100 a 1800 pred našim letopočtom v období únětickej kultúry. V rovnakom období sa napríklad vo Veľkej Británii údajne dokončoval Stonehenge (2000 p. n. l.).