KUMRÁN, BRATISLAVA. Beduínsky pastier Mohamed ed-Dib stratil koncom roka 1946 niekoľko svojich oviec. Keď sa ich snažil nájsť, natrafil na jaskyňu, ktorá skrývala staroveké zvitky.
Aj keď príbeh prvého objavu má viacero verzií, postupne sa v okolí Mŕtveho mora podarilo objaviť ďalších desať jaskýň so zvitkami, ktoré dnes voláme Zvitky od Mŕtveho mora. Obsahujú napríklad rané kópie hebrejskej Biblie, astronomické dáta či spoločenské pravidlá.
V archeologickej lokalite Kumrán sa teraz vedcom po 60. rokoch podarilo nájsť a preskúmať dvanástu jaskyňu, ktorá tiež kedysi slúžila ako úložisko Zvitkov od Mŕtveho mora.
Namiesto zvitkov ale archeológovia našli v jaskyni dva železné krompáče, ktoré dokazujú, že jaskyňu už v minulosti niekto vykradol. V útrobách stien zostali po zvitkoch iba úložné nádoby, časti obalov či povraz, ktorý držal zvitky pohromade.
"Je to najbližšie, ako sme sa za 60 rokov dostali k objavu nových Zvitkov od Mŕtveho mora. Doteraz sa myslelo, že ich skrývalo iba jedenásť jaskýň, ale niet pochýb, že toto je dvanásta," tvrdí v tlačovej správe Hebrejskej univerzity v Jeruzaleme vedúci exkavácie Oren Gutfeld.
"Znamená to, že si nemôžeme byť istí, že pôvodné lokality jaskýň 1 až 11, ktoré sa na trh dostali cez beduínov, sú presné."
Zvitky od Mŕtveho mora sú veľkým lákadlom aj pre zlodejov a obchodníkov zo starožitnosťami. Vedci ale dúfajú, že ďalšie výskumy na severe Judskej púšte pomôžu odhaliť viac útržkov a objasniť pôvod zvitkov a ich prepojenie na jednotlivé jaskyne.
Autorov zvitkov zatiaľ nepoznáme. Jedna hypotéza napríklad tvrdí, že časť zvitkov napísali členovia sekty Esejcov, ktorí používali Kumrán ako kláštor.