SME

V amazonskom pralese objavili neznáme štruktúry

Vedci narazili na dávne amazonské geoglyfy. Ich účel nepoznáme.

Geoglyf v amazonskom pralese.Geoglyf v amazonskom pralese. (Zdroj: Jenny Watling)

BRATISLAVA. Na prvý pohľad pripomínajú kruhy. Tiahnu sa vyklčovaným povrchom amazonského pralesa na západe Brazílie a kopírujú svoje okolie.

Stovky takýchto dávnych štruktúr teraz vedci opísali v štúdii pre prestížny odborný magazín PNAS. Takzvané geoglyfy - rozsiahle motívy vytvorené na zemskom povrchu - majú pokrývať oblasť o rozlohe tisícok štvorcových kilometrov a sú dôkazom, že amazonský prales nebol ani v minulosti ľudskou činnosťou nepoznačeným regiónom - ako sa odborníci donedávna domnievali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

„Fakt, že tieto miesta ležali stáročia pod vegetáciou pralesa, spochybňuje našu predstavu, že amazonské pralesy sú nedotknutými ekosystémami," vysvetľuje v tlačovej správe Exeterskej univerzity Jennifer Waitlingová, prvá autorka výskumu.

„Ihneď sme preto chceli vedieť, či v čase vybudovania geoglyfov bolo ich okolie už zalesnené a do akej miery museli ľudia zasiahnuť do prostredia, aby tieto štruktúry vybudovali."

Vedci na základe vzoriek z vnútornej a z vonkajšej strany štruktúr zrekonštruovali minulosť v okolí obrazcov. Vďaka mikrofosíliam z pôdy sa im podarilo nazrieť až 6-tisíc rokov do minulosti a zistili, že ľudia v regióne lesy významne menili dávno pred príchodom Európanov. No na rozdiel od klčovania či vypaľovania rozsiahlych oblastí na istých miestach koncentrovali konkrétne druhy rastlín a stromov.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešná naoko prirodzená biodiverzita v niektorých regiónoch pralesa tak môže byť podľa vedcov čiastočným pozostatkom takéhoto zásahu.

„To však teraz nemôže byť citované ako ospravedlnenie deštruktívnych, neudržateľných dnešných praktík," zdôrazňuje Waitlingová.

Výskumníci sa však na základe nedostatku artefaktov domnievajú, že štruktúry nie sú pozostatkom po dávnych obydliach ani neslúžili na obranu obyvateľov pralesa. Skôr mohli slúžiť na rituálne účely, i keď ich funkcia stále zostáva záhadou.

doi/10.1073/pnas.1614359114

Lesy

Lesnícke dni vo Zvolene v roku 2024.

Pripravujú 19. ročník celoslovenskej akcie.


TASR
Uchaňa čierna, tiež nazývaná ako netopier čierny.

Celkovo sa na území Slovenska nachádza 28 druhov netopierov.


TASR
V obci Čierny Balog prebieha masívna ťažba v lokalitách zasiahnutých podkôrnikovou kalamitou.

Tržby z predaja vlastných výrobkov vzrástli štátnym lesníkom o 13 percent.


TASR 1
Súvisiace témy: Amazonský prales
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu