MOUNTAIN VIEW, BRATISLAVA. Ak začnete na počítači zmenšovať obrázok, v určitom bode sa zmení iba na mozaiku nič nehovoriacich farebných bodov. Vedci však teraz vyvinuli technológiu, ktorá sa snaží pôvodný obraz obnoviť.
Vývojársky tím Google Brain predviedol odbornej verejnosti projekt, ktorý sa venuje rekonštrukcii obrazových dát. Dvojica trénovaných neurónových sietí zvyšuje rozlíšene nejasných mozaík so 16-násobným nárastom rozlíšenia.
Pripomína to zábery z filmových kriminálok, keď kriminalisti rozlúštia prípad vďaka odrazu na lesklom predmete a ich expertný počítačový systém vyrobí zo šmuhy páchateľa.
Výskumníci však teraz začali so sieťami, ktoré trénovali na podobizniach celebrít. Z farebnosti a rozloženia bodov mozaiky sa snažili odhadnúť, ako by mohla vyzerať tvár, ktorú zachytávala pôvodná fotografia pred zmenšením.
Prvá z neurónových sietí modelovala scénu samotnú. Vychádzala zo skúseností z predchádzajúcich analýz a dokázala odhadnúť, kde sú oči, ústa či nos, ktorým smerom je natočená tvár i aký tvar alebo veľkosť jednotlivé časti tváre majú.
Druhá neurónová sieť prichádzala s naučenými detailmi, aby obrázok upravila spôsobom, ktorý odráža možnú realitu. V princípe to je hádanie, no prvé výsledky boli pôsobivé.
Systém dokáže podľa magazínu Engadget pracovať i s inými druhmi grafických dát. Vytrénovať ho možno na rekonštrukciu fotografií zachytávajúcich interiér či prírodu. Ak by vstupné informácie pochádzali z pohyblivého videa, detaily možno rekonštruovať s oveľa väčšou presnosťou.
Google pritom nie je jedinou firmou, ktorá sa venuje podobnému vývoju. V minulosti na projektoch pracovali viaceré univerzity, dosiaľ sa však nikdy tak nepriblížili skutočným predlohám pred zmenšením.