WASHINGTON, BRATISLAVA. Mali to byť okná s výhľadom do sveta zábavy, ale stali sa z nich kľúčové dierky pre špehovanie domácností. Americká firma Vizio špehovala 11 miliónov domácností pomocou svojich televízorov.
Pri ich prevádzke tajne zbierala telemetrické informácie o používateľských návykoch a informácie z domácností odosielala na svoje servery. Dáta následne spracovávala, aby ich mohla predávať marketingovým a obchodným spoločnostiam.
Hoci firma pre vyhodnotenie dát musela každému z televízorov prideliť jednoznačný identifikátor, v súdnom spore sa bráni tým, že s dátami pracovala v anonymnom formáte. K žiadnemu televízoru neboli pridelené konkrétne mená alebo adresy. Firma sa v súdnom spore zaviazala zaplatiť 2,2 milióna dolárov za svoj morálny prešľap.
Zber dát spustilo Vizio vo februári roku 2014. Firmvér so špehovacou funkciou zaistil spojenie 11 milióna domácností s cloudom. Analyzoval sledovanie kanálov a multimédií s rozlíšením jednej sekundy, k IP adrese zariadení pridával mapu okolitých WiFi hotspotov, poštové smerovacie číslo zo SMART nastavení, ale aj ďalšie dáta, ktoré ľudia pri aktivácii zariadení vyplnili.
Telemetria sa stala vo svete technológií štandardom. Používa ju Microsoft vo svojich operačných systémoch, siahajú po nej vývojári internetových prehliadačov, praktizujú ju internetové reklamné systémy. Firmy by však jasne mali používateľom prezradiť akým spôsobom sa s informáciami narába, prípadne im umožniť vymaniť sa z takéhoto prevádzkového režimu.
Podobnú aféru má podľa BBC za sebou aj spoločnosť Samsung, ktorýú v minulosti vyšetrovali z dôvodu, že z domácností prenášal hlasové dáta, ktoré mohli narušiť ich súkromie.