SME

Pasažierov lietadiel môžu ohrozovať oblaky žiarenia

Niektoré lety môžu prechádzať cez miesta s až dvojnásobne vyššími dávkami žiarenia.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

BRATISLAVA. Let z Londýna do Tokia vystaví ľudské telo rovnakému množstvu žiarenia ako röntgen hrudníka. Pre človeka predstavuje iba malú hrozbu - riziko rakoviny sa pri takýchto dávkach zvyšuje o 1 ku 200-tisíc.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo väčších výškach však môžu lietadlá prechádzať cez takzvané radiačné oblaky, kde môžu byť hodnoty žiarenia až dvojnásobne vyššie.

Vyplýva to z nového výskumu programu ARMAS (Automated Radiation Measurements for Aerospace Safety), ktorý zverejnil časopis Space Weather.

Magnetické fľaše

Keď lúče kozmického žiarenia narazia na zemskú atmosféru, rozpadnú sa viaceré druhy - vrátane röntgenového a gama žiarenia. Zmeny v dávkach žiareniach by mali stúpať priamo úmerne s výškou, no vedcov zaskočili výrazné hodnoty, ktoré sa tomuto vzorcu vymykali.

SkryťVypnúť reklamu

"Pri 264 výskumných letoch vo výškach do 17,3 kilometra sme mali na palube radiačné senzory. Minimálne šesťkrát sme zaznamenali nárasty hodnôt iónového žiarenia, ktoré vysvetľujeme prítomnosťou lokalizovaných oblakov," povedal pre Space Weather vedúci výskumu Kent Tobiska.

Vedci vylúčili kozmické žiarenie a solárny vietor ako priame zdroje zvýšených dávok radiácie. Predpokladajú, že vysoké hodnoty spôsobujú štruktúry magnetického poľa Zeme zvané magnetické fľaše.

V magnetických fľašiach sa zadržiavajú lúče kozmického žiarenia a solárnych častíc. Pomyselné fľaše sú ale deravé a pri geomagnetických búrkach z nich môžu zachytené častice vytekať.

"Stratené elektróny z Van Allenových radiačných pásov sa dostávajú do horných vrstiev atmosféry, kde sa zrážajú s atómami a molekulami dusíka a kyslíka a vytvárajú spŕšku sekundárneho a terciárneho žiarenia, pravdepodobne v podobe gama lúčov" vysvetľuje Tobiska časopisu New Scientist.

SkryťVypnúť reklamu

Premenlivé žiarenie

Práve miesta, kde častice vytekajú, vedci nazývajú radiačné oblaky. Prelety lietadiel cez tieto oblaky vystavujú posádku zvýšenému množstvu žiarenia, pričom dávky žiarenia môžu byť premenlivé.

Lietadlá by sa ale v budúcnosti mohli radiačným oblakom vyhýbať. Program ARMAS by ich chcel monitorovať pomocou satelitných dát a senzorov vo vzduchu.

Pred nadmerným množstvom žiarenia by tak ochránili posádky i tých, ktorí často cestujú lietadlom.

DOI: 10.1002/2016SW001419

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu