SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Vedci chystajú pre komerčné nasadenie technológiu, ktorá môže strojnásobiť rozlíšenie displejov.
Ak pri Retine od firmy Apple počítame s 500 zobrazovacími bodmi na palec, vďaka novému tekutému kryštálu by ich mohlo byť čoskoro až 1500.
To je dobrou správou nielen pre výrobcov mobilov a tabletov, ale aj pre tých čo chystajú modernejšie headsety pri virtuálnu realitu.
Práve tam je potrebné pre realistický obraz vtesnať čo najviac obrazových dát na najmenšiu plochu. Displej je pri sledovaní od oka vzdialený iba niekoľko centimetrov.
Tekuté kryštály
Akademici z floridskej univerzity hovoria o vylepšenom tekutom kryštále, ktorý možno elektrickým poľom v porovnaní so súčasným ovládať až s 10-násobne vyššou rýchlosťou. Vďaka tomu bude možné vytvárať obraz odlišným spôsobom ako v súčasnosti.
Dnes sa pozeráme na farebnú mozaiku, ktorá pozostáva z drobných bodov červenej, zelenej a modrej farby.
Na malej ploche tvoria tesné skupiny, pri ktorých sa svetlo mieša dohromady. Kým podsvietenie je biele, svetlo tlmené tekutým kryštálom prechádza cez farebné filtre. Každý zobrazovací bod tak v matrici zaberá tri samostatné miesta.
Rýchlejším ovládaním tekutého kryštálu chcú podľa tlačovej správy Optical Society of America konštruktéri dosiahnuť, aby každý z bodov fungoval plnohodnotne. Zmenou farby podsvietenie v rýchlom slede za sebou zobrazí červenú, zelenú a modrú zložku svetla.
Každý drobný bod tak vytvorí obraz v plnej farbe, ktorá zo sekvencie vznikne. Prednosťou je i lepšia energetika - svetlo sa nestráca vo farebných filtroch bez úžitku. Dosiaľ pri každom drobnom bode dve tretiny svetla zostali pri plnom jase bez úžitku.
Viacfarebná budúcnosť
Hoci takéto rýchle preblikávanie znie až príliš odvážne, pravdou je že rovnaký princíp sa používa pri niektorých druhoch projektorov.
Tie v rýchlom slede za sebou zobrazujú obraz v jednotlivých základných farbách, pričom zotrvačnosť oka a špecifické fungovanie mozgu zaistia, že človek vníma ucelený, plynulý obraz.
Samsung svoje prvé nesmelé pokusy ukázal už v roku 2008, dnes sú však akademici presvedčení o tom, že sa im podarilo priblížiť technológiu do podoby, ktorá má blízko vstupu do výroby. Ak sa novinka presadí, nie je vylúčené že pre dokonalejšie farby sa v budúcnosti bude môcť obraz displejov tvoriť z viacerých základných farieb.