BRATISLAVA. Sonda Cassini je v polovici svojej predposlednej misie. Už iba desaťkrát sa vnorí do vonkajších okrajov hlavného systému Saturnových prstencov, aby v apríli mohla začať svoju poslednú púť, ktorá skončí jej smrťou.
Predtým však Cassini vykoná ešte viacero vedeckých meraní a záberov systému okolo plynového obra.
Najnovšie dáta pritom ukazujú niektoré z najdetailnejších záberov vonkajších prstencov, ktoré pomôžu lepšie preštudovať javy označované ako slamky a vrtule. Výskumníci mohli dosiaľ pozorovať len vrtule, aj to na nekvalitných záberoch z príchodu sondy k Saturnu v roku 2004.
Slamky sú v skutočnosti štruktúrami, ktoré vidieť na okraji niektorých prstencov joviálnej planéty.
Pravdepodobne ich spôsobuje gravitačný vplyv blízkych objektov alebo dočasné zhluky čiastočiek. Vrtule sú zase medzerami v materiáli prstencov a vytvoril ich objekt prezývaný mesiačik – je menší ako známe mesiace, no väčší ako častice v prstenci.
„Tieto blízke zábery ponúkajú úplne nový pohľad na Saturnove prstence. Tešíme sa, že v najbližších mesiacoch získame ešte vzrušujúcejšie údaje z iných častí prstencov, ktoré sa nachádzajú oveľa bližšie k planéte,“ píše v tlačovej správe NASA Matthew Tiscareno, vedecký pracovník sondy Cassini z inštitútu SETI.
Veľké finále sa začne Cassini na konci apríla. Počas 22 obehov sa niekoľkokrát opätovne ponorí do medzery medzi prstencami a planétou.
Prvý ponor je naplánovaný na 26. apríla a do atmosféry Saturnu vletí sonda v septembri 2017. Ochráni tak mesiace, ktoré by mohli ukrývať podmienky vhodné na život.