SME

Hackeri vedia čítať myšlienky bez vášho vedomia

Čoraz tesnejší kontakt s technológiami prináša nové riziká.

(Zdroj: PIXABAY/CC)

OAKLAND, BRATISLAVA. Čím bližšie sa technológie dostávajú k našim telám, tým viac môžu nazerať do nášho súkromia.

Mobil dokáže vo vrecku zmapovať náš denný režim, fitness náramok zdokumentovať zdravotný stav a nie sme ani ďaleko od éry, kedy budú technológie čítať naše najtajnejšie myšlienky.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na nové technológie prieniku do súkromia upozornili akademici z Washingtonskej univerzity na konferencii Enigma. Ukázali, ako možno bez vedomia človeka zmapovať jeho obľúbené značky, určiť sexuálnu orientáciu, alebo náboženské vyznanie.

SkryťVypnúť reklamu

Krehkosť súkromia

Pri svojom projekte pracovali so systémom BCI, ktorý využíva elektrosenzory zabudované do čiapky pre ovládanie špecializovaných softvérov.

Sledujú aktivity mozgu, aby hendikepovaným pacientom umožnili interakciu s okolitým svetom. Technológia sa používa pre zmiernenie priebehu Alzheimerovej choroby, ako aj pre výskum.

Senzory snímajú mozgovú aktivitu, aby zo signálov vyčítali vôľu používateľa. Ten namiesto používania myši či fyzickej klávesnice môže myšlienkami ovládať softvér bežiaci na počítači.

Akademici upravili populárnu hru Flappy Whale tak, aby pri rôznych príležitostiach v milisekundových trvaniach zobrazovala rôzne fotografie a obrazce.

Doplnkový kód sledoval aktivity mozgu, aby odhalil priazeň či antipatiu používateľov. Vyhodnocoval obľúbenosť bánk, či značiek reťazcov rýchleho občerstvenia.

SkryťVypnúť reklamu

"Elektrické signály, ktoré vytvára naše telo môžu obsahovať citlivé informácie, ktoré nechceme zdieľať s okolitým svetom," poukazuje na krehkosť súkromia spoluautorka výskumu Tamara Bonaci.

Viac ako experiment

Podľa magazínu ArsTechnica nejde iba o experimentálny projekt, ktorý je hrozbou vzdialenej budúcnosti.

Zariadenia s BCI rozhraním sa využívajú čoraz častejšie v medicíne, navyše sa dá očakávať, že sa stanú súčasťou herných systémov, či súprav pre virtuálnu realitu.

Vstúpiť do virtuálnej reality myšlienkami snímanými náhlavnou súpravou je pohodlnejšie, ako kývať rukami a stláčať gombíky na hernom ovládači.

Ak hackeri zneužijú systémy a začnú pracovať na škodlivých kódoch, možno z vašej mysle vymámia i PIN kód k platobnej karte.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 1 ďalší 1
Asteroid 2024 YR4 zachytený Webbovým teleskopom.

Objekt je doteraz najmenší, aký Webbov teleskop zameral.


TASR 1
Ilustračná snímka.

(Ne)vedecký newsletter Tomáša Prokopčáka.


1
Misia Fram2 je pomenovaná po nórskej prieskumnej lodi.

Kapsula za pomoci padákov dosadla do vôd Tichého oceánu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu