OSLO, BRATISLAVA. Možno to tak robíte celé desaťročia a nemáte žiadny problém. Namiesto toho, aby ste sa spoliehali na antivírusové programy, držíte sa len dvoch zásad.
Pravidelne aktualizujete operačný systém s aplikáciami a popri tom sa správate zodpovedne. Navštevujete iba dôveryhodné weby a nereagujete na nevyžiadanú a podozrivú poštu.
Práve k takémuto počinu pobáda bývalý vývojár firmy Mozilla Robert O´Callahan, ktorý vyzýva, aby sa ľudia zbavili antivírusových programov. Teraz, keď už nesedí na zodpovednom kresle vo vývojárskej spoločnosti, otvorene môže podľa magazínu Digital Trends niesť svoje posolstvo do sveta.
Antivírusové programy spomaľujú beh počítača a svojimi náročnými zásahmi a aktivitami bránia tomu, aby vývojári softvérov riešili bezpečnosť na svojej strane.
Nie je výnimočné, že pri vývoji vznikajú neustále konflikty, pri ktorých musia vývojári ladiť svoj softvér tak, aby neprišiel s antivírusom do kolízie.
Tragédiou je, že hoci antivírusové programy neustále nabaľujú nové funkcie a technológie, v skutočnosti nie sú pri odhaľovaní neznámych vírusov o nič šikovnejšie ako pred desaťročiami. Nedokážu zabrániť prieniku do systému, zneužitiu chyby v softvéri či operačnom systéme, či zastaviť beh nového škodlivého kódu.
Neznamená to, že by ste mali opustiť aj Windows Defender, ktorý je súčasťou operačného systému.
Hoci je dlhodobo považovaný za najhorší a najneschopnejší, plní niekoľko podporných úloh pre operačný systém, ktoré zvyšujú jeho bezpečnosť.