BRATISLAVA. Možno ste už počuli obľúbené krčmové vyhlásenie "vodu nepijem, čúrajú do nej ryby". Ryby ale do vody nemočia iba preto, aby ľuďom narúšali pitný režim.
Nahnevané ryby druhu Neolamprologus pulcher napríklad pomocou moču komunikujú. Vyplýva to zo štúdie zverejnenej v žurnále Behavioral Ecology and Sociobiology.
Vedci pri výskume najskôr ryby rozdelili do viacerých akvárií a oddelili veľké ryby od menších priehľadnou prepážkou. Niektoré prepážky mali v sebe diery, cez ktoré mohla prúdiť voda, k niektorým zasa vedci pri častiach pokusu pridávali tienidlo.
Aby mohli sledovať pohyb látok vo vode, ryby uspali a vstrekli im farbivo, ktoré zafarbilo ich moč (aj zvyčajne ružové telo) na modro. V rôznych situáciach potom merali množstvo a pravidelnosť rybieho moču.
Ryby oddelené prepážkou bez dier močili viac. Prepážka im zabraňovala cítiť chemikálie v moči rýb na druhej strane a viac sa snažili odovzdať svoju správu. Menšie ryby sa tiež v takomto prípade pokúšali zaútočiť na väčšie, pretože nedokázali z chemikálií v moči vyčítať nadradenosť svojho súpera.
"Ukázali sme, že druh Neolamprologus pulcher signalizuje svoje agresívne tendencie cez zmeny vzorcov moču. Ukázali sme tiež, že príslušné bojové odozvy sa zdajú byť závislé od dostupnosti chemickej informácie," píšu autori výskumu v štúdii.
Moč nie je podľa časopisu Science jediným nezvyčajným spôsobom komunikácie zvierat. Patria sem napríklad seizmické vibrácia či ultrafialové žiarenie. Minuloročný výskum Washingtonovej univerzity tiež ukázal, že rybí moč obsahuje živiny, ktoré pomáhajú koralom rásť a udržiavať si zdravie.
DOI: 10.1007/s00265-016-2260-6