SME

Malé dievčatá prestávajú veriť, že ženy môžu byť geniálne

Deti vidia stereotypy v médiách, ale prezentujú im ich aj rodičia, učitelia a iné deti.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TOMÁŠ BENEDIKOVIČ)

BRATISLAVA. Keď majú asi päť rokov, všetko je viac-menej v poriadku. Dievčatá a rovnako aj chlapci si myslia, že práve ich pohlavie môže byť naozaj veľmi šikovné a v živote to dotiahne ďaleko.

Potom sa však niečo stane. A napriek tomu, že dievčatá si myslia, že v škole dostávajú lepšie známky, prestanú veriť, že by v dospelosti práve ony mohli byť geniálne a úspešné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ukazuje to výskum, ktorý uverejnili vo vedeckom časopise Science.

Šikovní chlapci, snaživé dievčatá

"Už v tomto mladom veku dievčatá podceňujú dôkazy, ktoré sú priamo pred ich očami a svoje predstavy o tom, kto je naozaj, ale naozaj šikovný, zakladajú na iných veciach," povedal pre denník Guardian spoluautor výskumu Andrei Cimpian.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci v rámci série experimentov skúmali názory 400 detí, z ktorých polovica boli dievčatá. Deti boli rozdelené do skupín podľa veku - päťročné, šesťročné a sedemročné. V prvom experimente mali priradiť príbeh o veľmi inteligentnej osobe k jednému zo štyroch obrázkov osoby - na dvoch boli muži a na dvoch ženy.

Päťročné deti vyberali príslušníka svojho pohlavia takmer bez rozdielu. Ale šesťročné a sedemročné dievčatá už príbeh o múdrom dospelom priradili skôr k mužskej fotografii. U dievčat v tomto veku bolo o 20 až 30 percent menej pravdepodobné, že si vyberú fotografiu ženy.

Potom výskumníci dievčatám a chlapcom dali dve hry - jednu označili ako hru pre veľmi, veľmi múdre deti a druhú ako hru pre deti, ktoré sa veľmi, ale naozaj veľmi snažia. Keď sa ich pýtali, ktorá hra ich viac bavila, dievčatá si vybrali skôr druhú hru pre snaživé deti.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Veda patrí iba mužom, hovoria predsudky po celom svete Čítajte 

Stereotypy ovplyvnia voľbu povolania

Výsledky ukazujú, že deti sú už veľmi skoro vystavené kultúrnej predstave o tom, že genialita je skôr mužská ako ženská kvalita. Najviac ich v tomto premýšľaní ovplyvňujú médiá, učitelia, rodičia, ale aj iné deti. Podľa Cimpiana môžu spoločenské stereotypy ovplyvniť budúcu voľbu povolania už v tomto nízkom veku.

"Je to deprimujúce vidieť, ako skoro sa tieto účinky objavujú. Keď ich vidíte, uvedomíte si, aký ťažký boj to bude," dodáva Cimpiano pre web BBC.

Autor zdôrazňuje, že keď deťom pripravujete aktivity, nemali by ste im hovoriť, že potrebujú na úspech v nich šikovnosť ale vytrvalosť. Najmä dievčatám to môže pomôcť vo vnímaní úspešnosti vlastného pohlavia.

DOI: 10.1126/science.aah6524

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu