PEKING, BRATISLAVA. Viac zrážok na desatine svojho územia - to je nová stratégia Číny, ktorá odsúhlasila investíciu pre zdokonalenie projektu na ovládanie počasia. Rozsiahly pozemný systém doplnený leteckou technikou získa digitálne riadenie z dispečingu.
Projekt s rozpočtom 168 miliónov dolárov má byť podľa magazínu NextShark hotový do troch rokov, aby pokryl územie s veľkosťou Francúzska a Nemecka. Arzenál 897 raketových odpaľovačov, 1856 meteorologických zariadení a dvanástich kusov leteckej techniky bude pracovať s poveternosťou a zrážkami.
Nie je výnimočné, ak pri významných udalostiach štáty používajú technológie na to, aby zaistili jasné počasie bez zrážok. Pomocou kryštalizačných jadier prinútia vlahu v oblakoch kondenzovať, aby v podobe dažďa, snehu alebo ľadovca spadla na zem. Pre tento účel sa používa jodid strieborný alebo aerosól suchého ľadu, čiže oxid uhličitý v jeho pevnej podobe.
Technológia viac dažďa a sneženia nedokáže vytvoriť, dokáže však usmerniť miesto, na ktorom zrážky spadnú. Oblačnosť, ktorá by sa presunula nad cudzie územia vďaka riadeniu môže spadnúť na miestach, kde krajine poskytne osoh.
Zaistiť dostatok vlahy je praktické nielen pre polievanie poľnohospodárskych plodín, ale napríklad aj pre vysporiadanie sa so smogom, ktorý sa vznáša nad metropolami. Zrážky so sebou strhnú drobné častice, ktorými je nasýtený vzduch, aby ich zviedli na zem.
Čína si od tohto projektu sľubuje do roku 2020 každoročne o 60 miliárd kubických metrov zrážok viac.