SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Ste pripravení na dôstojne opustenie digitálneho sveta? Denník New York Times spracoval prehľad najpoužívanejších internetových služieb, ktoré zaistia aby vaše digitálne identity, archívy, dáta a informácie nezostali po vašej smrti visieť vo vákuu.
Facebook berie svoju zodpovednosť skutočne vážne. Môžete firme prikázať, aby po vašej smrti profil deaktivovala a zrušila, alebo môžete ustanoviť niekoho zo svojich blízkych, aby sa stal patronátom vášho profilu.
Hoci pre súkromie nebude môcť čítať archív komunikácie a nové prichádzajúce správy, bude môcť umiestňovať na nástenku nové príspevky. Dostupná je funkcia stiahnutia archívu dát, ktorý pozostáva z fotografií a príspevkov zverejnených v minulosti.
Profily prechádzajú do spomienkového režimu, aby tí čo nás opustili netvorili dojem, že stále žijú medzi nami.
Takáto dôvera pod hlavičkou Facebooku neprechádza automaticky aj na službu Instagram. Verifikovaný člen rodiny však môže požiadať o to, aby prešiel Instagram účet do spomienkového režimu.
Google pre zmenu umožňuje, aby ste si zvolili celkovo až 10 ľudí, ktorí sa budú môcť o vaše používateľské účty starať v prípade úmrtia. Firma nesleduje záznamy v úmrtných listoch matriky, ale nastaví nepoužívané účty po dlhšej dobe neaktivity za pozastavené.
Práve pri takejto príležitosti odošle Google notifikácie ľuďom, ktorých ste si za posmrtných správcov zvolili v nastaveniach účtu.
Pri každom z desiatky kontaktov je možné určiť rozsah dát, ktoré sa stanú dostupnými. Môžete ich obmedziť výhradne na fotografie či súbory, môžete im otvoriť cestu k archívu e-mailov a rozhovorov, alebo ich môžete nasmerovať na jediný, vopred pripravený dokument.
Aj Google samozrejme umožní, aby sa účet so všetkými dátami nenávratne stratil, ak o to vopred požiadate.
Twitter nemá špeciálne funkcie, ktoré by situáciu riešili, zo skúseností je však pripravený prijímať žiadosti od pozostalých. Ak sa preukážu úmrtným listom a úradnými dokladmi ktoré dokumentujú príbuzenský vzťah, firma zaistí prístup k dátam.
LinkedIn, Tumblr, Snapchat
LinkedIn umožňuje pozostalým na ich žiadosť zrušiť používateľský účet, rovnako ako Tumblr a Snapchat. Väčšina populárnych služieb existuje dostatočne dlho na to, aby v minulosti už čelila podobným požiadavkám bez toho, aby ich museli riešiť príslušné súdy.
Ak však za sebou zanecháte svojim blízkym prístupové heslá, pre začiatok budú vedieť s vašimi účtami naložiť bez toho, aby potrebovali oficiálnu podporu firmy.
Zálohované dáta
Dáta však nespočívajú iba v cloudoch sociálnych sietí, mobilných aplikácií a webových služieb, ale aj na úložiskách, ktoré slúžia pre zálohovanie mobilov, tabletov a počítačov.
Zväčša ide o archívy, ktoré sú šifrované a firmy k nim nevedia udeliť prístup, pretože heslá a kľúče pre odšifrovanie jednoducho nemajú. Netreba sa preto spoliehať na to, že prístupy získate.
Pozostalí pri získaní prístupu k počítaču môžu však niektoré prístupové heslá získať. Nájdu ich nielen v e-mailovej komunikácii, ktorá potvrdzuje registrácie účtov, ale aj v manažéroch hesiel internetových prehliadačov.
Každý z nich dokáže zobraziť kolekciu uložených hesiel, ak používateľ túto predvolenú funkciu na svoju žiadosť nevypol.