SME

Ľuďom sa znižuje IQ, prichádzame o gény pre vzdelanie

Vedci sa obávajú, že z človeka sa postupne stáva menej inteligentný druh.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: PIXABAY/CC)

BRATISLAVA. Čas, ktorý človek strávi v škole, ovplyvňuje množstvo faktorov - od kultúry a výchovy až po zdravotný stav. Úroveň vzdelania a školské výsledky tiež v malej miere určuje aj DNA.

Nový výskum ukazuje, že gény, ktoré sa spájajú so vzdelaním sú čoraz vzácnejšie a z ľudského DNA sa vytrácajú. Štúdiu medzinárodného tímu zverejnili v žurnále Proceedings of the National Academy of Sciences.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Predošlé výskumy ukázali, že ľudia s vyšším vzdelaním mávajú menej detí a vedci sa preto obávali, že z človeka sa postupne stáva menej inteligentný druh.

SkryťVypnúť reklamu

Najnovší výskum sa preto zameral na genetické informácie a dáta o vzdelaní viac ako stotisíc Islanďanov, ktorí sa narodili medzi rokmi 1910 a 1975. Výsledky aj tentokrát ukázali, že ľudia, ktorí majú predpoklady študovať dlhšie, majú menej detí. Gény, ktoré sa spájajú s vyšším dosiahnutým vzdelaním zdedí čoraz menší počet ľudí.

Prečítajte si tiež: Ste večný študent? Úlohu v tom hrajú aj vaše gény Čítajte 

Vedci podľa webu Medical Xpress naznačujú, že ide o rovnaké gény, ktoré sú základom pre IQ. Výsledky naznačujú, že ľudia postupne prichádzajú o inteligenciu a strácajú približne o 0,04 IQ bodov každých desať rokov.

"Znamená to, že postupom času bude mať vytrácanie génov vzdelania výrazný účinok na genetické predpoklady vzdelávania. Ak sa neobjaví nejaká protiváha, môže to mať zásadný vplyv na vzdelávanie v našej spoločnosti," povedal pre denník The Guardian hlavný autor štúdie Kari Steffanson.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek tvrdeniam novej štúdie IQ hodnoty v polovici minulého storočia narástli a podľa sociologičky z Oxfordskej univerzity Melindy Millsovej pri vzdelávaní prevládajú vplyvy okolia a spoločnosti nad tými genetickými.

doi: 10.1073/pnas.1612113114

Gény a genetika

Súvisiace témy: DNA, Primáty, Stories
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu