SAN FRANCISCO, BRATISLAVA. Všetky zariadenia napájané batériami by sa mohli stať bezpečnejšími. Ak čosi zlyhá a teplota začne rapídne stúpať, požiarom a výbuchom zabráni zabudované mikrohasiace zariadenie.
Hoci to na prvý pohľad vyzerá ako žart, v skutočnosti ide o úspešný projekt akademikov zo Stanfordovej univerzity. Podarilo sa im vyvinúť akumulátorovú skladbu, ktorá je imúnna voči rôznym druhom zlyhaní. Stačí, aby vnútorná teplota akumulátora vystúpila nad teplotu 150 °C a spustí sa chemický proces hasenia.

Nad kritickú teplotu
Bezpečnostný systém sa podľa BBC aktivuje pri prebíjaní, skrate i pri poškodení elektród. Princíp spočíva vo vložení novej vrstvy, ktorá v horľavom elektrolyte oddeľuje elektródy akumulátora.
Tá má podobu plste z plastových vlákien, ktoré poskytujú akýsi ochranný štít. Ten sa zvyčajne používa v elektrických izoláciách a samozhášavých materiáloch.
Ak teplota stúpne nad kritickú hranicu, chemická bariéra sa uvoľní do elektrolytu a spôsobí jeho uhasenie. Celý tento proces trvá približne 0,4 sekundy.
Akademici majú za sebou už prvé úspešné testy v batériách gombíkovej konštrukcie. Pri svojej práci vychádzali z materiálov, ktoré sa v priemysle bežne používajú.
Dostať do praxe
V tejto chvíli analyzujú, či sa ich systém bude rovnako spoľahlivo správať vo zvitkoch, ktoré sú štandardom pri sériovej výrobe Li-Ion akumulátorov. Nový bezpečnostný prvok chcú dostať do praxe, aby zvýšili bezpečnosť batérií.
Akým spôsobom vynovená konštrukcia zmení požiadavky na recyklovanie akumulátorov, sa v tejto chvíli zatiaľ neuvádza. Isté je, že firmy sa v súčasnosti spoliehajú na ochranu pomocou elektronických obvodov, ktorých účinnosť je obmedzená. Ustriehnu iba prebíjanie a preťaženie akumulátorov.