Začne sa to takmer nevinne. K hlave Melanie Danielsovej vzlietne čajka a ďobne jej do hlavy. Neskôr stovky vtákov začnú napádať všetkých obyvateľov mestečka Bodega Bay, nikto však nevie prečo. Príbeh slávneho hororu Vtáky od Alfreda Hitchcocka bol ale inšpirovaný aj skutočnou udalosťou.
V roku 1961 v meste North Monterey Bay v Kalifornii síce nikto neumrel, ale ľudia nevedeli vysvetliť prečo sa zrazu morské vtáky začali správať šialenie, narážať do objektov a umierať na uliciach.
Dnes už vedci vedia, že za to mohla otrava kyselinou domoikovou, ktorá sa hromadí v telách mäkkýšov, typickej potrave morských vtákov ale aj ľudí. Nová štúdia vo vedeckom žurnále PNAS varuje, že hroziace otravy neurotoxínom sa budú opakovať stále častejšie. Toxín sa v telách morských živočíchov koncentruje s postupujúcim ohrievaním oceánov.
Vedcom sa teraz prvýkrát podarilo spojiť výskyt kyseliny domoikovej s opakujúcimi sa klimatickými vzorcami na západnom pobreží USA. „Klimatických úkazov, ktoré ohrievajú oceány budeme mať stále viac a riasy sa tak budú stále viac premnožovať. Môže sa z toho stať chronický problém,“ hovorí pre web NPR spoluautor štúdie Bill Paterson.
Kyselinu domoikovú vo veľkom produkujú mikroskopické morské riasy pseudo-nitzschia, ktoré sa v teplejšej vode ľahšie množia. Nimi sa ďalej živia mäkkýše, ančovičky či sardinky, v ktorých sa toxíny hromadia. Tieto živočíchy neskôr skončia v jedálničku vtákov či krabov ale aj ľudí, ktorých môžu vážne ohroziť.
V miernych prípadoch spôsobujú zvracanie, hnačku, dezorientáciu a kŕče v bruchu. V ťažších prípadoch ťažkosti s dýchaním, stratu pamäti a dokonca aj kómu alebo smrť.
V súčasnosti americké ministerstvo zdravotníctva ohrozené územia kontroluje a tvrdí, že ľudia nie sú v ohrození. Naposledy objavili zvýšené hodnoty toxínu v krabom mäse v roku 2015 v rybárskych oblastiach od Aljašky po Južnú Kaliforniu. V dotknutých oblastiach museli rybári lov zastaviť až na niekoľko mesiacov.