BRATISLAVA. Ľudské telo skrýva viaceré časti, ktoré mu evolúcia nechala, aj keď ich už nepotrebuje. Zuby múdrosti už človek pri prežúvaní nezužitkuje a kostrč je len symbolickou pripomienkou našich stratených chvostov.
Lekári dlho medzi nevyužívané pozostatky evolúcie zaraďovali aj apendix, ktorý hovorovo voláme aj slepé črevo. Kedysi nám tento malý výbežok pomáhal pri trávení potravy. Dnes si naň spomenieme, iba ak sa zapáli a treba ho vyoperovať.
Apendix napriek tomu zostal v tele ľudí aj mnohých iných cicavcov. Niektorí vedci preto tvrdia, že má funkciu, ktorú ešte nepoznáme.
Najnovší výskum americkej Stredozápadnej univerzity (MWU) napríklad naznačuje, že apendix zohráva dôležitú úlohu v imunitnom systéme a pomáha telo chrániť pri infekciách. Výsledky výskumu zverejnil žurnál Comptes Rendus Palevol.

Evolučný prežitok
O funkciu apendixu sa zaujímal už otec evolúcie Charles Darwin. Myslel si, že ide o pozostatok väčšieho slepého čreva, ktoré pomáhalo našim predkom pri trávení prevažne rastlinnej potravy. Po zaradení ovocia do jedálneho lístka už podľa Darwina naši predkovia tento orgán nepotrebovali.